reklamı kapat
  • BTC  :  37.837,63 ₺
  • ETH  :  3.053,81 ₺
  • BCH  :  4.551,80 ₺
  • XRP  :  3,52 ₺
  • BTC 37.837,63 ₺
  • ETH 3.053,81 ₺
  • BCH 4.551,80 ₺

Japonya’da Yeni Bitcoin Borsaları Açılıyor

8 Mayıs 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Japonya’dan kripto haberleri gelmeye devam ediyor. Kripto paralara yasal statü kazandıran ülkede kripto paralara karşı artan talebi karşılamak adına 10’un üzerinde şirketin borsa kuracağı konuşuluyor.

Ülke medyasından Nikkei’nin haberine göre kurulma aşamasındaki borsalar bitcoin’de ve diğer kripto para türlerinde işlemler yapacak. Borsaların kripto sektörünü daha da büyüteceği öngörülüyor.

Peki dijital para ekosisteminde kendine yer arayan şirketlerin normalin üzerindeki ilgisinin sebebi ne? Elbette Japonya’da getirilen yasal değişiklikler. Yatırımcıların, işlemcilerin ve sıradan Japon vatandaşların hevesini artıran bu ilgi şüphesiz kripto sektörüne olumlu etkide bulunacak.

Japonya’nın kripto geçmişine şöyle bir göz atalım.. 2016 yılının Mart ayında Japon bakanlar kurulu bitcoin’i ve dijital paraları paranın dijital karşılığı olarak tanıyan yasalar getirmişti. 2016’nın Nisan başına geldiğimizde ise Japonya yasal olarak bitcoin’i tanınan bir ödeme yöntemi olarak sınıflandırdı. 2016 sonlarında Japon hükümeti borsalardan bitcoin alımlarında uygulanan yüzde 8 vergiyi kaldırmaya karar verdi. Bu değişikliğin bu sene Temmuz ayında uygulanmaya başlayacağı açıklandı.

Japonya’daki satıcılar ülkede bitcoin’i kabul etmeye yönelik hamleleri şimdiden yapmaya başlayarak değişikliği ciddiye aldıklarını belli etti. Satıcılar ile bitcoin şirketleri arasında yapılan çok sayıda önemli partnerlik anlaşmasıyla bu yaza kadar 260 binin üzerinde mağazanın bitcoin’i kabul etmeye başlayacağı tahmin ediliyor.

Düzenlenmemiş Piyasa = Patlama

Geçen sene bu zamanlarda Japonya’da önemli bir gelişme daha yaşandı. Buna göre sanal para borsaları, ülkenin finansal düzenleyicisi konumundaki Finansal Hizmetler Ajansının (FSA) yetki alanına (gözetimine) girecek ve gerekli düzenlemelere tabi tutulacak.

Borsaların şimdi de işlemlerini devam ettirebilmesi için özel bir lisans alması gerekiyor. CCN’nin önceki haberinde lisans almak için minimum paraya ve çalışma gerekliliklerine yer veriliyor.

Nikkei’nin haberinde Japon Kripto Para İş Derneği alıntılanarak 18 şirketin lisansa başvuracağı yazılıyor. Bu şirketler arasında ülkenin en büyük borsası bitFlyer gibi platformlar da bulunuyor. Ancak haberin dikkat çeken kısmı lisans almak isteyen 18 şirketten 10’unun piyasaya yeni giriş yapıyor olması.

Lisans arayışındaki 18 şirketten biri geçen sene kurulan banka destekli bir dijital para borsası. Dev Japon şirketi SBI Group bile SBI Virtual Currencies Co. Ltd’yi kurdu. Beklendiği üzere bir dijital para borsası olan platform üzerinden yen ile bitcoin ve ether gibi kripto paralar arasında işlemler yapılabiliyor.

Web-hosting şirketi GMO Internet Group da haberde kendi dijital para borsasını kuran şirketlerden biri olarak gösteriliyor. Marjin temelli forex işlem şirketi Money Partners Group ve menkul kıymetler şirketi Kabu.com Securities kripto para sektörüne giriş yapacak olan şirketlerden bir diğer ikisi.

Nikkei’nin haberinde bunun yanı sıra Japonya’nın üç dev bankasının hiçbirinin an itibariyle dijital para sektörüne girmeye yanaşmadığına dikkat çekiliyor. Bu noktayı daha da ilginç yapan şey bu bankaların – MUFJ, Mizuho ve SMBC – işlem hacmi bakımından ülkenin en büyüğü Tokyo merkezli bitFlyer’da yatırımcı olması. Raporda ayrıca şu ifadelere yer veriliyor:

“Djital paralar Japon ekonomisinde hâlâ daha küçük bir yere sahip. Ancak ödeme yapmada ve para transferinde oldukça maliyetsiz olduğu için ileride rağbet görebilirler.”

 

ETİKETLER
loading...