Popüler İnternet Tarayıcısı Kendi Kripto Cüzdanını Duyurdu!

Tarayıcı tabanlı cüzdanlara bir yenisi daha eklendi, üstelik popüler internet tarayıcısı tarafından geliştiriliyor.
22:00
16 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tarayıcılara gömülü kripto para cüzdanları özellikle DeFi ve NFT popülerliği sayesinde hiç olmadığı kadar yaygınlaştı. Coinbase bile bağımsız tarayıcı uzantılı kripto para cüzdanını duyurdu. Büyük kolaylıklar sunsa da tarayıcıda çalışan cüzdanlar birçok riski beraberinde getiriyor. Popüler internet tarayıcısı Brave ise dolandırıcılarla mücadele için kendi uygulamasını geliştiriyor.

Brave Kripto Para Cüzdanı

Gizlilik odaklı tarayıcı Brave, uzantı tabanlı kripto para cüzdanını tarayıcıda yerel bir cüzdanla değiştirerek kripto para birimini benimseme konusundaki kararlılığını derinleştirmeye devam ediyor. Şirket bugün yaptığı açıklamada Brave Wallet’ın resmi lansmanını hazırladığını duyurdu; Brave masaüstü tarayıcısında yerleşik olarak bulunan ve kullanıcıların Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerini depolamasına ve satın almasına olanak tanıyan, kendi kendini saklayan bir kripto para cüzdanı olacak. Cüzdanın aynı zamanda kripto para alımına izin veriyor olması gayet güzel bir detaydır.

Brave’in baş teknoloji sorumlusu ve kurucu ortağı Brian Bondy, sıfırdan geliştirdikleri bu cüzdanın çok daha güvenli olduğunu düşünüyor. Yeni cüzdan, MetaMask gibi diğer web3 cüzdanlarından farklıdır, çünkü kullanıcıların bir uzantı indirmesini gerektirmez, bunun yerine temel bir özellik olarak doğrudan tarayıcının içine yerleştirilmiştir. Firmaya göre, bunun güvenlik risklerini ve ekstra CPU ve belleğe olan bağımlılığı azaltması gerekiyor.

Donanım Cüzdanları Bağlanabilecek

Ledger veya Trezor gibi donanım cüzdanlarına da bağlanabilen Brave Cüzdanı oldukça fonksiyonel olacak. Tarayıcıda çalışan cüzdanların rahatlığını daha da artıran Brave aynı zamanda güvenlik risklerini de minimize ediyor.

Şirket yetkilisi şunları söyledi.

“Dolandırıcılar var olan bir cüzdan uygulamasını çok kolay şekilde taklit ederek insanları zarara uğratabiliyor. Sayısız sahte MetaMask uzantısı bulunuyor, ancak bir tarayıcıya direkt olarak gömülü gelen bu cüzdanla birlikte riskleri en aza indiriyoruz”.

Elbette bu sefer de sahte Brave uygulamalarının dolaşıma girme riske bulunuyor. Bu yüzden bilgisayarınıza kuracağınız uygulamaları direkt olarak resmi internet adreslerinden indirmeniz gerekiyor.

EVM, Polygon, xDai, Avalanche ve diğerleri dahil olmak birçok zinciri destekleyecek olan cüzdan oldukça geniş bir kullanım alanı sağlayacak. Wyre aracılığıyla ABD doları veya Euro da dahil olmak üzere birçok para birimiyle kripto satın alınabilecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar