X


Popüler İnternet Tarayıcısı Firefox’tan Kripto Para Hamlesi

Kripto paralar hızla popülerleşirken dolandırıcılar da her türlü kurnazlığı yaparak kendilerine yeni istihdam alanları yaratmaya devam ediyor.
21:00
1 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Mozilla Vakfı, kullanıcılarının internet deneyimini arttırmak ve onları zararlı yazılımlardan korumak amacıyla Firefox tarayıcısına bir dizi yeni özellik ekleyecek. Bu yeni özelliklerle birlikte Firefox kullanıcıları, bilgisayarlarını adeta bir köle gibi kullanan zararlı madencilik yazılımlarından kurtulacak.

Kripto paraların popülerleşmesiyle, cryptojacking faaliyetleri de bir hayli arttı. Cryptojacking kısaca üçüncü bir kişinin sizden habersiz bir şekilde bilgisayarınızın işlemci gücünü kullanarak kripto para madenciliği yapması olarak özetlenebilir. Kötü amaçlı kişiler, internetle buluştuğumuz hemen hemen her alanda bizleri tehdit ediyor.

Günümüzde kripto para madenciliği yapmak isterseniz oldukça yüksek maliyetlerde harcama yapmanız gerekiyor. Ancak dolandırıcılar bu durumun farkında.  Kötü amaçlı kişiler, dünya genelindeki milyonlarca bilgisayara göz dikti ve onları sahiplerinden habersiz bir şekilde köle gibi çalıştırıyor.

Her şey sizin elinizde. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin dolandırıcılar hayatımızın her anında karşımıza çıkacak. Özellikle ücretli bir hizmeti bedava sunan sitelerde, bu tür dolandırıcılık faaliyetlerine daha çok rastlanıyor. Bedava peynir fare kapanında bulunur. Unutmayın, bir ürüne para ödemiyorsanız, ürün büyük olasılıkla sizsiniz!

Firefox’un başkan yardımcısı Nick Nguyen, 30 Ağustos’ta paylaştığı blog gönderisinde şunları kaydetti:

Kullanıcı bilgilerini gizli bir şekilde toplayan ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen uygulamalar her geçen gün artıyor. Firefox yakın zamanda kullanıcılarının takip edilmesini önleyecek, onlara internette paylaştıkları veriler hakkında daha fazla seçenek sunacak.

Üçüncü taraf casus yazılımların önlenmesi adına Firefox gelecek sürümlerde daha kapsamlı iyileştirmelere önem verecek. Bu özellikler Firefox’un Nightly sürümünde başarıyla test edildi. Şimdi ise Firefox’un bu başarısının 65. sürümünde de göstermesi bekleniyor.

Mozilla’nın sektördeki rakipleri Google ve Opera da cryptojacking faaliyetleriyle mücadele etmek amacıyla önemli adımlar attı.

Opera halihazırda, cryptojacking koruması sağlıyor. Şirket, geride bıraktığımız ocak ayında mobil cihazlar için de Bitcoin madenciliği koruması sunacağını duyurmuştu. Opera bununla da yetinmeyip geçtiğimiz günlerde mobil cihazlarda kripto para cüzdanı hizmeti sunacağını açıkladı. Google ise Opera’ya kıyasla kripto paralara daha temkinli yaklaşıyor. Öyle ki dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitesi, 27 Temmuz’daki güncellemeyle birlikte PlayStore’daki cryptojacking uygulamalarına izin vermeyeceğini açıklamıştı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar