X


Gizlice Madencilik Yapan İnternet Siteleri Ne Kadar Kazanıyor?

Crytojacking yapan internet siteleri günlük ortalama 5,6 dolar kazanıyor.
13:00
1 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Ortalama bir cryptojacker’ın günlük geliri gelişmiş ülkelerdeki yoksulluk sınırının biraz altındaki değerlere eşit.

Almanya’da Braunschweig Tekn0loji Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre yüksek trafik alan internet siteleri cryptojacking yaparak dişe dokunur gelir elde edebilirken, ortalama olanlar için durum çok da parlak değil. Araştırma raporunda şunlar belirtildi:

Ortalama internet sitesi günde yaklaşık 24,721 ziyaretçi alıyor ve ziyaretçiler 3 dakikaya yakın sitede zaman geçiriyorlar. Bu verileri kullanarak ortalama bir değer tespit etmeye çalıştık. CoinHive’ın ödeme oranına göre saatte 80 hash günlük 5,8 dolara tekabül ediyor.

Cryptojacking bir kullanıcının rızası olmadan (çoğu zaman haberi de olmuyor) kullanıcının işlemcisini kullanarak kripto para madenciliği yapmak anlamına geliyor. Cryptokjacking sitelerinin getirisi yüksek görünmese de en çok gelir elde eden siteler 119 dolar ile 340 dolar arasında kazanıyor.

Araştırma kapsamına Alexa’da listelenen ilk 1 milyon internet sitesi alındı. Her 500 siteden bir tanesinin crytojacking için kullanıldığı sonucuna varıldı. Siteler genelde Monero (XMR) benzeri hafıza işlemlerine bağlı kripto paralar kazıyor.

Cryptojacking yapan sitelerin ziyaretçileri sitelerine çekmek adına kullandığı içeriklerin arasında pornografi en üst sırada yer alıyor. Bunun dışında eğlence, teknoloji ve iş dünyası ile alakalı siteler cryptojacking için kullanılabiliyor. Ayrıca araştırmacılar cryptojacking yapan sitelerin sunucularının çoğunlukla ABD, Rusya, Almanya, Fransa ve Hollanda’da bulunduğunu belirtti.

Diğer yandan araştırmacılar cryptojacking malware virüsünün tespit edilme yollarının oldukça etkisiz olduğu sonucuna vardı. Buna çözüm bulabilmek adına tarayıcı geliştiricilerine kullanıcıların işlemcilerini meşgul eden siteleri tespit eden eklentiler geliştirilmesi teklifinde bulunuldu.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar