X


Google Play’in Madencilik Yasağının Ardından Neler Yaşandı?

Google Play'in kripto para madenciliği uygulamalarına yönelik uyguladığı yasak etkilerini gösteriyor. Bazı uygulamalar faaliyetlerine devam ediyor.
08:30
30 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paralar yola çıktıkları andan itibaren birçok yasakla burun buruna geldi. Küresel finansal sisteme mensup dev şirketler çoğu zaman bu yeni varlık sınıfını hoş karşılamadı, hatta yasakladı. Google da bu şirketler arasında yer alıyor. Ancak bazı kullanıcılar yasağa rağmen Play Store’da bazı madencilik uygulamalarının bulunduğunu iddia ediyor.

Yasağın ardından yeniden düzenlenen Google’ın hizmet kullanım şartları metninde şu ifadelere yer veriliyor: “Cihazlarda kripto para madenciliği yapılmasına olanak veren uygulamalara izin vermiyoruz.” Ancak dev arama motoru geçtiğimiz ay yaptığı açıklamalarda “uzaktan madencilik yapabilen uygulamalara izin verileceğini” ifade etmişti. Bazı dijital para madencilik uygulamaları yasağın ardından ya yeni koşullara uyum sağlamak için güncelleştirme yaptı ya da uygulamalarını mağazadan çıkardı.

Bitcoin Mining, BTC Miner Pool ve Pickaxe Miner gibi madencilik uygulamalarının Google Play üzerinde halen aktif olduğu görünüyor. Cloud Bitcoin Miner isimli uygulamanın ise hizmetlerini yeni Google koşullarına uygun olacak biçimde güncellediği ifade ediliyor. Bu uygulamanın tanımında şu ifadeler yer alıyor: “Kullanıcının telefonunda gerçekleştirilmeyen madencilik.”

İngiltere merkezli Blockchain startup’ı JSEcoin bu ayın başlarında kripto para madenciliği faaliyetlerine imkan veren bir mobil madencilik uygulamasını Google Play üzerinde başlattığını duyurmuştu. Uygulaması Play Store’dan kaldırılan JSEcoin’in  kurucu ortağı ve CTO’su John Sim konuyla ilgili olarak yaptığı bir röportajda şu ifadelere yer vermişti:

Kullanıcılarımızın resmi uygulamamız aracılığıyla token’lerimizi kazmasına olanak verebileceğimizi teyit etmek için Google Destek ekibiyle temas kurduk.

Bir başka madencilik uygulaması MinerGate geçtiğimiz hafta attığı bir tweet ile yeni bir versiyonun yeni Google koşulları için tasarlandığını duyurdu. MinerGate şunları ifade ediyor:

Son Google Play düzenlemelerinden önce, doğrudan telefonunuz üzerinden madencilik yapmak MinerGate’in temel özelliklerinden biriydi. Yeni güncellemeyle birlikte bu fonksiyonu yeni gerekliliklere uymak adına kaldırıyoruz.

Google bu yıl içerisinde Chrome’daki madencilik eklentilerini de yasak listesine almıştı. Şirketin daha önceden ICO reklamlarını da çeşitli gerekçelerle yasakladığı biliniyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar