Popüler Altcoin’de Kilit Açma Etkinliği Nasıl Sonuç Verecek?

Bu sene pek çok token’da kilit açma etkinlikleri olacak ve kilit açma etkinliklerinin token fiyatı üzerinde olumsuz etki yaratabileceği düşünülüyor.
13:00
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Token Unlock, The Sandbox (SAND) ile ilgili olarak ağ üzerinde büyük bir etkisi olabilecek önemli bir güncelleme açıkladı. 13 Şubat tarihli bir tweet’e göre, 260 milyon dolar değerindeki 372,57 SAND’ın kilidi açılacak. Yeni açılan tokenlar toplam arzın %12,4’ünü oluşturacak.

Kilit Açma Düşüş Trendi Getirir Mi?

Yapılan açıklamalara göre kilit açıldıktan sonra, tokenlar farklı oranlarda tahsis edilecek. Kilidi açılan tokenlerin %12’si Binance Launchpad satışına, %17’si tohum satışına, %12’si vakfa ve %19’u ekibe tahsis edilirken, %25’inden fazlası rezerv için ayrılacak.

Uzmanlara göre bu güncelleme yatırımcıları endişelendirebilir, zira geçmiş eğilimler göz önünde bulundurulacak olursa işler daha da zorlaşabilir. Çünkü geçen yıl, iki SAND kilidi açılmış ve her ikisini de fiyat düşüşleri yaşanmıştı.

Öte yandan CoinMarketCap’e göre, SAND‘ın fiyatı son 24 saat içinde %10’un üzerinde düşüş gösterdi ve analistlere göre kilidin açılması fiyatı daha da aşağı çekebilir. Bu yazının yazıldığı sırada SAND, 998 milyon doların üzerinde bir piyasa değeriyle 0,6664 dolardan işlem görüyordu.

SAND’ın on-chain metriklerine bakıldığında, önümüzdeki günlerde token fiyatında daha fazla düşüş olacağı öngörüldüğünden, yatırımcıların endişelerinde çok da haksız olmadıkları ifade ediliyor. Buna ek olarak SAND’ın MVRV Oranı önemli ölçüde düştü ve bu da düşüşe işaret ediyordu. Ayrıca SAND’in Binance fonlama oranı düştüğü için türev piyasasından gelen talep de azaldı.

Bunlara ek olarak SAND’in üst düzey adresler tarafından tutulan arzı da azaldı ve bu da olumsuz bir görüntü oluşmasına sebep oluyor.

Öte yandan CryptoQuant’ın verileri, SAND’ın borsalardaki net mevduatlarının 7 günlük ortalamaya kıyasla yüksek olduğunu ortaya koydu. Bu da daha yüksek satış baskısına işaret ettiği için düşüş yönünde bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

SAND Yatırımcıları Dikkat!

Analistlere göre SAND’ın günlük grafiği, piyasa göstergelerinin düşüş eğiliminde olması nedeniyle düşüş trendi olasılığını daha da artırdı. Ayrıca MACD de ayıların piyasada üstünlüğe sahip olduğunu ortaya koydu. Bunların yanında SAND‘ın Göreceli Güç Endeksi (RSI) bir düşüş kaydetti ve satıcıların lehine bir gelişme olan nötr işaretin altına doğru ilerledi.

Ayrıca 20 günlük Üstel Hareketli Ortalama (EMA) ile 55 günlük EMA arasındaki mesafe azaldı ve bu da yakında düşüş eğilimi görülme olasılığını artırmış olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar