Merakla Bekleniyordu! FTX Türkiye İçin ABD Kararını Verdi!

İflasıyla kripto para piyasasını sarsan ve birçok kripto para şirketini iflasa sürükleyen global kripto para borsası FTX'in Türkiye kolu FTX Türkiye için dikkat çeken bir gelişme yaşandı.
14:50
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

İflasıyla kripto para piyasasını sarsan ve birçok kripto para şirketini iflasa sürükleyen global kripto para borsası FTX’in Türkiye kolu için dikkat çeken bir gelişme yaşandı. ABD’li yargıçtan FTX’in Türkiye kolu FTX Türkiye‘nin iflas davası kapsamı dışında tutulmasına onay çıktı.

ABD İflas Mahkemesi Yargıcından Onay

Global kripto para borsası FTX‘in Türkiye kolu FTX Türkiye için ülkedeki yetkililerin ABD mahkemeleriyle işbirliği yapma ihtimalinin düşük olduğunu savunarak iflas davası kapsamından çıkarılmasının talep edilmişti. ABD İflas Mahkemesi, FTX Türkiye’nin ABD’deki iflas işlemlerinden çıkarılmasına onay verdi.

Delaware İflas Mahkemesi Yargıcı John T. Dorsey, FTX temsilcilerinin Ocak ayındaki talebine cevaben Pazartesi günü verdiği kararda FTX Türkiye’nin iflas davası kapsamı dışında tutulmasına karar verdi.

Şimdi FTX Türkiye için yasal süreç tamamen Türkiye’deki mahkemeler aracılığıyla işletilecek. Bu da FTX Türkiye’de parası kalan kullanıcıların Türk mahkemelerinden çıkacak olan kararları takip etmeleri gerektiği anlamına geliyor.

FTX’in Türkiye’deki Varlıklarının Çoğuna El Konulmuştu

FTX‘in geçtiğimiz Kasım ayında iflas başvurusunda bulunmasından birkaç gün sonra, Türk kolluk kuvvetleri şirketin yerel faaliyetlerinin soruşturma altında olduğunu duyurmuş ve daha sonra FTX’in ülkedeki varlıklarının çoğuna el konulmasına karar vermişti. FTX’in ABD’deki yeni yönetimi, varlıkları ve faaliyetleri büyük ölçüde Türkiye ile sınırlı olan FTX Türkiye ve SNG Investments‘ın yeniden yapılandırma planlarına dahil edilmesinin verimsiz olduğunu savundu.

ABD mahkemesi, söz konusu talebin FTX ve mülklerinin “menfaatine” olduğuna işaret ederek bu yönde karar verdiğini belirtti.

Ana şirket FTX Trading, FTX Türkiye’nin yüzde 80’ine sahipken, SNG Investments’ın tamamı FTX’in kardeş ticaret şirketi Alameda Research’e ait.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar