reklamı kapat

Piyasanın Yeni ICO’ları Ne Kadar Yatırım Topladı?

ICORating 2. çeyrek ICO raporunu yayımladı.
9 Ağustos 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Bağımsız ICO analiz portalı ICORating 2. çeyrek ICO raporunu yayımladı. Rapora göre 3 aylık süreçte 827 ICO projesi 8,3 milyar dolar yatırım topladı. Bu, ilk çeyreğe göre %151’lik bir artışın yaşandığına işaret ediyor.

4 milyar dolar yatırım toplayan EOS fark yaratan ICO oldu. EOS ICO’su 1 yıl sürmesine rağmen ICO’nun bitişi o çeyreğe denk geldiği için 4 milyar dolarlık büyük pay bu çeyreğin hanesine yazıldı.

8,3 milyar dolarlık rakam aynı zamanda ICO sektörünün son 12 ayda iki kattan fazla büyüdüğünü gösteriyor. Buna rağmen bu çeyrekte birçok projenin 100 bin dolar yatırım limitini aşamadığı ve projelerin yalnızca %7’sinin borsalarda listelenmeyi başardığı görülüyor.

Rapora göre projelerin genel kalitesi önemli ölçüde düştü. Üst düzey projeler ortalama 50 milyon dolar yatırım topladı.

ICO’ların yarısı başarısız

Rapora göre mayıstaki başarısız projelerin sayısı ocaktaki başarısız projelerin sayısını ikiye katladı. Ancak haziranda bu sayı mayısa kıyasla büyük oranda azaldı ve süreç sonunda ikinci çeyrek projelerinin yarısından fazlası başarısız oldu.

Tüm ICO’ların %55’i fon toplama sürecini tamamlayamadı. İkinci çeyrekte projelerin geneli 1-5 milyon dolar veya 10-25 milyon dolar yatırım topladı.

Projelerin başarısız olmasının temel sebebinin proje ekiplerinin çalışır bir ürüne sahip olmadan önce fon toplamaya başlaması olduğu düşünülüyor. Token’lara yapılan yatırım ortalama %55’lik kayıpla sonuçlandı. İlk çeyrekte bu oran %49,3 olarak ölçülmüştü. Bu kötü tablo kriptoların düşen fiyatlarına bağlanıyor.

Satis Group’un yürüttüğü çalışmada geçtiğimiz sene düzenlenen ICO’ların %80’inin dolandırıcılık olduğu ve toplam yatırılan fonun %11’inin bu projelere gittiği belirtilmişti. Satis Group’a göre fonların %70’i kaliteli projelere yatırıldı.

Kaynak: cryptoglobe.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
ETİKETLER