reklamı kapat

Bitcoin Fiyatının Uçması İçin ETF’in Onaylanması Şart Mı?

“Bitcoin fiyatının uçması için ETF’in kabul edilmesi şart” algısı ne kadar doğru?
9 Ağustos 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin 8.500 dolara yükselmesinin ardından büyük bir düşüş trendine girdi. Winklevoss kardeşlerin ETF başvurusunun reddedilmesi ve bir diğer ETF başvurusunun ertelenmesi düşüşü tetikledi. Bu süreçte piyasada “Bitcoin fiyatının uçması için ETF’in kabul edilmesi şart” algısı yerleşti. Geleneksel finans kurumları gibi aracıları aradan kaldırmak için geliştirilmiş Bitcoin için yerleşen bu algı ne kadar doğru?

Kripto yatırım fonu Pantera Capital’ın yöneticisi Dan Morehead bu konuda piyasanın genelinden farklı düşünüyor.

Bir ETF’in onay alması için çok çok uzun bir sürenin geçebileceğini düşünüyorum. ETF sertifikası onaylanan son varlık sınıfı bakırdı ve 10 bin yıldır dünyada bakır var.

Morehead Bitcoin’le ve yatırımcılarla ilgili nokta atışı bir tespitte bulunuyor:

Hatırlamamız gereken ilk şey, Bitcoin’in henüz çok yeni bir girişim olduğu. Ama gerçek zamanlı bir fiyat akışı var ve bu çok değerli bir şey. İnsanlar fiyattan ötürü heyecanlanıp aşırı tepki veriyor.

“ETF reddi beş yıldır duyduğumuz aynı hikaye. SEC, ETF konusunda çok dikkatli davranıyor.” yorumunda bulunan Morehead’i fiyattan ziyade Bakkt uygulaması heyecanlandırıyor. Coin Türk okurlarıyla paylaştığımız üzere Bakkt, Nasdaq’ın ana şirketi Intercontinental Exchange’in (ICE) Microsoft ve Starbucks ortaklığında geliştirmeyi planladığı bir kripto para projesi. Sözü tekrar Morehead’e verelim:

Bu önemli bir haber. Önümüzdeki 5 veya 10 yıl içinde piyasaya etkisi çok büyük olacak ve bana sorarsanız insanların esas odaklanması gereken şey bu.

Morehead fiyat içinse “perspektifle alakalı” yorumunu yapıyor. Öte yandan haberimizin hazırlandığı sırada ufak çaplı bir hareketlenme yaşayan Bitcoin %2,51’lik bir düşüşle 6.359 dolardan işlem görüyor.

Kaynak: coinpage.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.