Dev Şirket Ödemelerde Bitcoin Kabul Etmeye Hazırlanıyor

Kahve zinciri Starbucks, mağazalarında Bitcoin kabul etmeye hazırlanıyor.
23:00
3 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Starbucks, Microsoft ve ICE şirketiyle Bakkt isimli yeni bir kripto para platformu geliştirmek için partnerlik anlaşması yaptı. Süreç sonunda Starbucks müşterileri istedikleri kahvenin ücretini Bitcoin’le ödeyebilecek.

Starbucks kripto para vagonuna atlayan son büyük şirket oldu. Seattle çıkışlı dünyaca ünlü kahve zinciri; Microsoft, Intercontinental Exchange ve BCG ile Bakkt isimli yeni bir platform kurmak için çalışmalara başladı. Bakkt platformunun kullanıcıları kasım ayına kadar kripto para satıp alabilecek, depolayabilecek ve harcayabilecek. Platform Bitcoin’i ve diğer kripto paraları Amerikan dolarına çevirecek ve müşteriler bu yolla Starbucks ürünlerinden istediğini satın alabilecek.

Starbucks ortaklık ve ödemeler departmanı ikinci başkanı Maria Smith konuya ilişkin şöyle konuştu:

Starbucks, müşterilerin mağazalarımızda kullanmak üzere dijital varlıklarını Amerikan dolarına çevirebileceği pratik, güvenilir ve düzenlenmiş uygulamalar geliştirmede önemli bir rol üstlenecek. Starbucks olarak kendimizi inovasyon yapmaya ve müşterilerimizin ödeme opsiyonlarını genişletmeye adadık.

Bitcoin’e şüpheyle yaklaşanlar yüksek volatilite sebebiyle BTC’nin ödemelerde kullanılma potansiyelini sorguluyor. Ancak Starbucks’ın Bitcoin kabul etmesi Bitcoin’in ana akım bir kripto paraya dönüşmesine vesile olabilir. Bir türlü beklenen patlamayı yapamayan BTC fiyatının da büyük bir yükseliş yaşamasına sebep olabilir.

BKCM kurucusu ve CEO’su Brian Kelly gelişme için “Bitcoin için çok önemli bir haber çünkü insanlar Bitcoin’i nerede harcayacağını soruyordu. Cevap: Artık bütün Starbucks’larda.” yorumunu yaptı ve şöyle devam etti: “Starbucks kripto ve Bitcoin’i kabul etmesi yönünde birçok talep aldı. ICE gibi düzenlenmiş büyük bir kurumla yapılan ortaklık da sektör için son derece olumlu.”

Starbucks’tan önce Overstock.com, Expedia, Shopify ve CheapAir gibi perakende satıcılar kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul etti.

Kaynak: cnbc.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • abyzer
  5 sene önce

  bir kahve icince kac para transfer oduyeceksin 🙂
  bir kez bitcoin ufak tuketimler icin ideal degil
  asparagas haber

  36