X


Phala Network Coin Nedir?

Phala Network, mevcut bulut hizmetleriyle karşılaştırılabilir bilgi işlem gücü sunan ve programların gizliliğini koruyan bulut bilişim hizmetidir.
10:42
19 Mayıs 2021

Phala Network, mevcut bulut hizmetleriyle karşılaştırılabilir bilgi işlem gücü sunan ve yönetilen programların gizliliğini koruyan bulut bilişim hizmetidir. Geliştiriciler, TEE-Blockchain Hibrit Mimarisine dayalı olarak, CPU’daki TEE Enclave’lerinin içinde çalışan gizli akıllı sözleşmeleri devreye alabilirler.

Phala ayrıca Substrate’e dayanıyor ve Polkadot ekosisteminin bir parachain’i olarak çalışacak.

Phala Network (PHA) Nedir?

Phala Network’ün yerel kripto para birimi olan PHA, aşağıdakiler için kullanılan yerel yardımcı program token’ıdır:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.
  • Güvenilir Bilgi İşlem Kaynakları: PHA token’larını kullanarak ağdaki güvenilir bilgi işlem kaynaklarını ve veri alışverişlerini (ör. Güvenilir bilgi işlem gücü, zincir üzerinde bilgi işlem ve depolama kaynakları ve zincir dışı depolama) satın alınabilir.
  • Veri Değişim Ücreti: Phala, standartlaştırılmış veri toplama, analiz ve işlem protokolleri için sözleşmeye dayalı bir veri alışverişi altyapısı sağlar. Phala’nın protokolü ile hem alıcılar hem de satıcılar için gizli ancak güvenilir bir borsa ekosistemi oluşturulmuştur.
  • Güvenlik Garantisi: Gatekeepers, hatalı davranış nedeniyle kesilebilecek belirli miktarda PHA token’ı yatırmalıdır.
  • Yönetişim: Belirli miktarda PHA’ya sahip olan paydaşlar, topluluk yönetişimine katılmak için Phala DAO’ya katılabilir.

Öte yandan Phala Network, bilgi işlem bulutunda güven sorununu çözüyor. Bu blok zinciri, veri gizliliğinden ödün vermeden büyük bulut işlemeyi mümkün kılan güvenilir bir hesaplama platformu olarak tanımlanıyor. Halihazırda modern işlemcilere gömülü olan TEE tabanlı gizlilik teknolojisi etrafında inşa edilen Phala Network’ün dağıtık bilgi işlem bulutu çok yönlü ve gizlidir. Phala, fikir birliği mekanizmasını hesaplamadan ayırarak işlem gücünün yüksek oranda ölçeklenebilir olmasını sağlar. Bu birlikte, güçlü, güvenli ve ölçeklenebilir bir bilgi işlem bulutu için altyapı oluşturur.

Polkadot çapraz zincir ekosisteminin bir üye parachain’i olan Phala, veri katmanını korurken diğer blok zinciri uygulamalarına bilgi işlem gücü sağlayabilecek, gizlilik korumalı DeFi işlem pozisyonları ve işlem geçmişi, DID gizli verilerini birlikte hesaplama gibi olasılıkları etkinleştirecek, hafif node’lu çapraz zincir köprüler geliştirebiliyor.

PHA Coin Yorum

PHA coin özellikle Şubat ayında yaşadığı yükseliş ile adından söz ettirdi ve yatırımcıların ilgisini çekti. DeFi platformlarında gizliliğin korunmasını sağlayan bir proje olduğu için dikkatleri çeken Phala Network, nispeten yeni olduğundan yatırımcıların PHA’ya mesafeli oldukları da ifade ediliyor.

PHA coin ile ilgili daha doğru değerlendirme yapabilmek için güncel rakamlara göz atmak faydalı olacaktır. CoinMarketCap verilerine göre Phala Network Coin, 190,027,787 dolar ile piyasa hacmi bakımından 192. sırada kendisine yer buluyor. Bunun yanında yazının yayına hazırlandığı sırada 1,07 dolardan işlem gören Phala Network Coin’in 24 saatlik işlem hacminin 53,587,799 USD olduğu görülüyor. Ayrıca PHA, 26 Kasım 2020’de 0,0747 dolar ile dip seviyeyi görürken 15 Mayıs 2021’de de 1,41 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Bunlara ek olarak şu anda dolaşımda 177,634,380.33PHA bulunuyor ve PHA toplam arzının da 1.000.000.000 PHA Coin olacağı ifade ediliyor.

Phala Network Coin Nasıl Alınır?

Phala Network Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

Phala Network Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından Phala Network Coin’in işlem gördüğü BUSD ve Binance Coin (BNB) alarak PHA işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar