reklamı kapat

Overstock İkinci Hisse Satışlarını İptal Etti

4 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

E-ticaret ve Blockchain yatırımı firması Overstock ikinci sefer şirket hisselerini satışa çıkarma planlarını rafa kaldırdı. Şirketin iptal kararı hisse değerlerinin sert düşüşünden sonra alındı.

Wall Street Journal’ın haberine göre Overstock ilk satışlardan oldukça memnundu. Ancak piyasanın şu anki durumu firmayı satışları durdurmaya zorladı. Overstock yöneticisi Saum Noursalehi şu açıklamayı yaptı:

‘’An itibariyle kripto para piyasasında çok dalgalanma yaşandığı için hisse senedi satışlarımızı durdurduk. Kripto para piyasasına açılmak bizim açımızdan iyi bir fırsattı.’’

Çevrim içi alışveriş sitesi olarak bilinen Overstock bir süredir Blockchain ve kripto para startup’larına yatırım yapıyordu. Şirket bu yatırımlarını tamamen Overstock’a ait yan şirketi Medici Ventures üzerinden gerçekleştiriyor. Medici’nin yaklaşık 10 tane portfolyo şirketi hala ICO aşamasında ve ICO’ların 250 milyon dolar kadar yatırım alması bekleniyor.

Overstock’ın Blockchain ve kripto paralarla ilgilenmesinden dolayı bazı analistler Overstock’ı kripto paralar için ‘’vekil hisse’’ olarak tanımlıyor. Overstock’ın hisseleri kripto para piyasasına benzer şekilde aynı zamanda yükselip düşüyor. Ocak ayında Overstock hisseleri 86.90 dolarla tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmıştı. O zamandan bu zamana %62 değer kaybederek 32.57 dolara kadar düştü. Bu düşüş kripto para piyasasının düşüşüyle paralel görünüyor. Örneğin Bitcoin aynı süre içerisinde %60 değer kaybetti.

Ancak Overstock düşüşüne özel 2 farklı neden bulunuyor:

İlki, Overstock’ın tZero ICO’sunun ABD Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (SEC) tarafından sıkı denetime alınmasıydı. tZero CEO’su dökümanları SEC’e gönüllü olarak verdiklerini ifade etmişti. Bu olay ICO’ya dair güveni sarstı.

İkinci neden ise Overstock tarafından iptal edilen ikinci hisse satışları. Şirket 4 milyon yeni hissenin satışa çıkarılacağını duyurdu fakat sonradan bu kararından vazgeçti. Haberden sonra şirketin satılan 29 milyon hisse senedi %10 değer kaybetti.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.