reklamı kapat

Ethereum ASIC Madencisi Antminer E3 Satışa Çıkarıldı

4 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Bitcoin madencilik donanımları şirketi Bitmain uzun zamandır beklenen Ethereum madencilik donanımını satışa çıkardı.

Antminer E3 adı verilen ekipman haziran ayında madencilere ulaşacak. Satışlar kullanıcı başına 1 adet olarak sınırlandırıldı. 1 adet ekipmanın fiyatı 800 dolar olarak belirlendi ve Çin’e ve Tayvan’a satış yapılmayacağı belirtildi.

Bitmain haberi Twitter’dan şöyle duyurdu:

‘’Antminer E3’ü duyurmaktan gurur duyuyoruz. Antminer E3 dünyanın en güçlü ve etkili EtHash ASIC madencisi. Sipariş limiti kullanıcı başına 1 adettir. Çin’e ve Tayvan’a satışımız yoktur.’’

Beklenenin aksine duyuru fazlaca ilgi gördü ve Bitmain internet sitesine göre şirket ilk parti ürünlerinin hepsini sattı. Bitmain’in Ethereum kazıcı aleti çıkaracağı haberleri ilk olarak Şubat ayında bir Çin merkezli haber sitesinde yer almıştı. Ardından CNBC  bu haberi doğrulayan bir haber yaptı ve Bitmain’ nin AMD ve Nvidia’yı sollayabileceğini belirtti.

Diğer yandan yakın zamanda Ethereum ekosistemi ASIC madencileri engellemek adına adım attı. Geçen hafta Vitalik Buterin ASIC  madencilerine karşı önlem alınacağını söylemişti. Ardından Ethereum geliştiricilerinden Vlad Zamfir Twitter üzerinden ‘’ “ETH ASIC madencilerini engelleyen bir hard forku destekler miydiniz?” konulu bir anket yaptı. Kullanıcıların yarısından fazlası hard fork’u destekledi. Buterin tarafından yazılan Ethereum whitepaper’ına göre madenciliğin tekelleşmesine önlem olarak, ASIC madenciliği gibi Blockchain’e özel olarak oluşturulmuş bloklar ekleyen sistemlerin kullanılmaması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde Antminer E3’ün Ethereum’a nasıl etki edeceğini göreceğiz.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


  • Şaban
    12 ay önce

    1800 dolar olmuş

    8