Oh Be Nihayet! Kripto İçin Güzel Haber Çin’den Geldi!

Özet

  • Kripto paraların yüzü doğuda açan güneşle gülecek mi? OKX de harekete geçti. Devamı gelecek.
13:40
28 Mart 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

ABD kripto paralara karşı sert bir tavır takınmaya başladı ancak bu sefer Çin tarafından güzel haberler geliyor. Haziran ayı kripto paralar için son derece önemli bir dönem olacak. Ocak başından beri vurguladığımız Hong Kong adımı yaklaşık 2 ay sonra gelecek ve ABD’nin kripto saldırıları büyük ölçüde nötrlenmiş olacak.

Çin Kripto Para Müjdesi

OKX, yeni düzenleyici rejim kapsamında Hong Kong VASP lisansının yanı sıra Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yönetmeliği kapsamında Tip 1 ve 7 lisansları için başvuracak. Duyuru, OKX tarafından bir yıldan fazla süren hazırlık ve organizasyonel tasarımın ardından yapıldı. İşlem hacmine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası ve önde gelen bir Web3 teknoloji şirketi olan OKX, bugün Hong Kong’da sanal varlık hizmetlerini başlatmak için bir şirket kurduğunu ve 1 Haziran 2023’te yürürlüğe girmesi planlanan Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele Finansmanı (Değişiklik) Yönetmeliği 2022 kapsamında sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) lisansına ve Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yönetmeliği kapsamında Tip 1 ve 7 lisanslarına başvurmayı planladığını duyurdu.

Duyuru, OKX’in organizasyon, ürün, güvenlik ve uyumluluk açılarından beklenen düzenleyici gereklilikleri yerine getirmek için bir yıldan fazla süren hazırlıklarının ardından geldi.

OKX Küresel Kurumsal Genel Müdürü Lennix Lai şunları söyledi;

“Düzenleme ve lisanslama, kripto ve Web3 sektörlerinin gelecekteki başarısı için kilit öneme sahip. OKX olarak Hong Kong’da muazzam bir potansiyel görüyoruz ve yerel ekosistemi inşa etmeye devam etmek için önümüzdeki beş yıl boyunca yeteneklere yatırım yapmaya ve düzenleyicilerle birlikte çalışmaya kararlıyız. Yeni VASP rejimi sayesinde Hong Kong hükümeti, Hong Kong’un dünya lideri bir sanal varlık merkezi haline gelmesi için sağlam bir düzenleyici çerçeve ve doğru koşulları yarattı. Hong Kong kuruluşumuz aracılığıyla ilgili lisanslar için başvurmayı dört gözle bekliyoruz.”

OKX Genel Danışmanı Bing Zhao şunları söyledi;

“OKX, ilgili ve uygun yargı alanlarında lisans alma konusunda iddialı bir vizyona sahip ve başvuru süreci boyunca SFC ile birlikte çalışmaya kararlıyız. Güvenlik, saklama, AML ve uyumluluğu çok ciddiye alıyoruz ve bu düzenleyici rejim kapsamında sanal varlık hizmeti sağlayıcılarından beklenen sağlam standartları nasıl karşılayabileceğimizi ve aşabileceğimizi göstermeye istekliyiz.”

Kripto Paralar Yükselebilir

Çin’in dolaylı olarak da olsa kripto paraları yeniden meşru görmeye başlaması piyasalar için son derece önemlidir. Bugünlerde Batı’da işler pek yolunda gitmiyor. Avrupa bölgesi mantıktan uzak kontroller dayatıyor. ABD kripto para şirketlerinin borsalarla arasında set örüyor. Diğer tarafta ABD’li düzenleyiciler peş peşe davalar açıyor. Fakat Asya pazarında kripto paralara karşı iştah yeniden artıyor.

Genişleyen Asya merkez bankaları, artan likidite, gevşeyen kurallar derken bir sonraki boğa piyasasının yeniden Asya merkezli başlaması şaşırtıcı olmayacaktır. Öte yandan ABD’nin devam eden baskısı da Asya’nın kucaklayıcı duruşuyla bir nevi nötrlenmiş oldu.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI