reklamı kapat

“Öğrencisi” Warren Buffett’ı Haşladı

10 Mayıs 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Kendini Warren Buffett ve Charlie Munger’ın “öğrencisi” olarak gören Chamath Palihapitiya, Bitcoin’e şüpheyle yaklaşan iki usta yatırımcının “tamamen hatalı” olduğunu düşünüyor.

Buffet geçtiğimiz günlerde BTC’yi fare zehrine; Munger ise kripto paralara yatırım yapmayı “yeni hasat edilmiş bebek beyinleriyle al-sat yapmaya” benzetmişti. Belirli aralıklarla Bitcoin’e çatan Buffett yıl başlarında Bitcoin’in bir para biriminin gerekliliklerini karşılamadığını açıklamıştı.

Risk sermayesi şirketi Social Capital’ın CEO’su Palihapitiya CNBC’nin dünkü yayınına katıldı. Palihapitiya yayında Buffett’ın kendisine verdiği “kendin için bir yetkinlik alanı tanımla ve o alanın içinde kal” tavsiyesini hatırlatarak, “teknoloji onun yetkinlik alanında değil” yorumunda bulundu. Palihapitiya Munger’ın sözlerine yönelik de “Anlamadığın bir şeyi karalamanın makul bir davranış şekli olduğunu düşünmüyorum” ifadesini kullandı.

2012’den beri Bitcoin piyasasının içinde olan Palihapitiya o zamanki kripto piyasasıyla şimdiki piyasanın son derece farklı olduğunun altını çizdi. Risk sever yatırımcıya göre bunun sebebi, uzun vadeli HODL’cuların mevcut finansal sisteme karşı koruma sağlamak amacıyla Bitcoin’e yatırım yapması.

Palihapitiya’nın portföyünün %99’unu risksiz, %1’ini riskli yatırımlar oluşturuyor. Palihapitiya’nın altın gibi bir varlık sınıfı olarak gördüğü BTC de, geleneksel finansal marketle arasında herhangi bir korelasyon olmadığı için risk kontenjanından portföye giriyor.

(2008’deki ekonomik faciada) ne olduğunu unutmamak çok önemli. Korelasyonun olmadığı bir koruma neden mantıksız olsun ki? Bu kendini korumayla alakalı bir şey.

Öte yandan Wall Street’in git gide kripto para piyasasına müdahil olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz hafta Goldman Sachs’tan yapılan açıklamada, bankanın BTC vadeli işlemler hizmeti vereceği duyurulmuştu. New York Menkul Kıymetler Borsasının sahibi de müşterilerin BTC alıp tutmasına sıcak bakıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.