reklamı kapat

Nvidia Kripto Para Madenciliğinden Büyük Kazanç Sağladı

12 Mayıs 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Dünyanın en büyük grafik işlemci üreticisi Nvidia, geçtiğimiz günlerde  senenin ilk çeyreğinde şirketin elde ettiği toplam geliri açıklayan bir rapor yayımladı. Bu raporu kripto para topluluğu için ilgi çekici kılan şey ise şirketin madencilik faaliyetlerinden elde ettiği gelirler…

Rapora göre şirketin geliri 3.21 milyar dolar. Dev şirket Nvidia bu gelirin 289 milyon dolara karşılık gelen %9’luk kısmının kripto para madenciliğine yönelik yapılan satışlardan elde edildiğine dikkatleri çekti. Nvidia bahsi geçen satışlardan 200 milyon dolar gelir elde etmeyi hedeflerken, bu miktar yaklaşık %50 oranından aşıldı. Şirketin beklentilerinin ötesinde sonuç veren kripto madencilik satışlarının gelecek aylarda da giderek artması bekleniyor.

Dünyaca ünlü madencilik ekipmanı üreticisi Bitmain de piyasadan daha fazla faydalanmanın yollarını arıyor. Buna göre şirket bu yılın sonlarında Antminer E3 adını verdiği yeni bir donanımı piyasa sürmeye hazırlanıyor.

Aslına bakılırsa Bitmain geçen yıl boyunca Nvidia’nın kazandığından daha fazla gelir elde etti. Nvidia geçen yıl için toplam işletme kârını 3 milyar dolar olarak açıklarken Bitmain ASIC madencilik cihazlarından 4 milyar dolara yakın kâr ettiğini duyurdu. Nvidia Bitmain’in kâr oranına ulaşamasa bile bir diğer grafik işlemci üreticisi AMD’den daha fazla kripto para madencilik donanımı satmayı başardı.

Nvidia CEO’su Jensen Huang:

Kullanıcılar grafik işlemci kartlarını oyun oynamak için satın alıyordu ancak dengeler değişti.

Kripto paraların giderek daha fazla yaygın hale gelmesiyle birlikte madencilik ekipmanlarına duyulan ihtiyaç da arttı. Bunun sonucunda bazı piyasalarda grafik işlemci kartlarının bazen neredeyse iki katı fiyatına satıldığına şahit oluyoruz. Satışları kontrol altına almak isteyen Nvidia’nın en nihayetinde başarısız olduğu çıkarımını da yapabiliriz. Görünüşe bakılırsa Bitmain’in yeni ASIC madencisi piyasada oluşan tedarik sorununu bir nebze olsun çözecek.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.