reklamı kapat

İlk Ethereum Vadeli İşlemleri Hizmete Sunuldu

12 Mayıs 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

İngiltere merkezli kripto para ticaret platformu Crypto Facilities dün yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum için vadeli işlemler başlattıklarını duyurdu.

Mali İdare Kurumu tarafından düzenlenen Crypto Facilities, Cuma günü İngiltere saatiyle 16:00’da Ethereum vadeli sözleşmelerini işleme açtı. Bununla birlikte yatırımcılar uzun ve kısa vadeli işlemler yapabilecek ve yatırım fırsatlarını genişleterek daha etkin bir şekilde risk yönetimi yapabilecek.

Londra merkezli firma Ethereum vadeli işlemleri ile birlikte Bitcoin ve Ripple için de vadeli işlemler başlatacak. Ethereum vadeli sözleşmeleri için gereken likidite, Chicago’da bulunan Akuna Capital ve Londra’da bulunan B2C2 firmaları tarafından sağlanacak. Crypto Facilities CEO’su Timo Schlaefer konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor:

Ethereum ağı akıllı sözleşmeler için en önemli Blockchain projesi. Bu yeni alım satım aracıyla daha fazla yatırım çekeceğimizi ve piyasaya daha fazla likidite geleceğine inanıyoruz.

Schlaefer Ethereum’un bir menkul kıymet olup olmadığı konusundaki son tartışmaları ise, “Ethereum’un bir menkul kıymet olup olmadığı yönündeki tartışmalar farklı yargı alanlarının konusu. Crypto Facilities bir türev araçlar platformu ve geçerli yönetmeliklere uygun.” sözleriyle yorumladı.

Schlaefer, Ethereum vadeli işlemlerinin Bitcoin’inkine benzer bir şekilde olgunlaştığını da, “Bitcoin geçtiğimiz yıl vadeli işlemler piyasasına girerek bir olgunlaşma sürecinden geçti. Ethereum da bu yıl benzer bir yol izliyor.” şeklinde açıkladı.

Aralık 2017’de Chicago Board Options Exchange (CBOE) Bitcoin vadeli işlemlerini başlatmıştı. CBOE’nin hemen ardından Chicago Mercantile Exchange (CME) de aynı adımı attı.

San Francisco Federal Rezerv Bankası ise yakın zamanda, 20.000 dolarlık zirvenin ardından Bitcoin’in düşüşünü vadeli işlemlerin başlamasına bağlayan bir açıklama yayımladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.