X


NVIDIA: Hiçbir Kripto Para Madencisini Yanlış Yönlendirmedik!

Nvidia kendisine açılan davaya yönelik açıklama yaptı.
22:00
7 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ekran kartı ve bilgisayar donanımı devi Nvidia, geçtiğimiz tarihlerde ABD’li bir yatırımcı tarafından kripto para madencilik patlaması esnasında yatırımcıları yanlış yönlendirdiği konusunda eleştirilmiş ve dava edilmişti.

Kripto Para Madencilerini Yanlış Yönlendirmedik

Nvidia ABD’de açılan davada cevap hakkını kullandı ve hiçbir yatırımcıyı kasıtlı olarak yanlış yönlendirmediklerinin altını çizdi. Şirket, davacının bazı bilgileri ‘tek tek, ana anlamdan ayrı bir şekilde seçtiğini’ ve spekülasyona dayalı ifadeler kullanan analistleri kaynak gösterdiğini vurguladı.

2018 yılının Aralık ayında açılan dava, aslında şirketin hisse senedi değerlerinin de inanılmaz düşüş yaşadığı bir döneme denk gelmekte. Yatırımcılar Nvidia tarafından yapılan ”kripto para madenciliği çok büyük bir sektör olacak” benzeri açıklamaları baz alarak şirket hisselerine yatırım yaptıklarını ve manipüle edildiklerini dile getirdi.

Nvidia bir Morgan Stanley analistinin de aralarında bulunduğu analist ve finans uzmanlarının hatalı bir hisse senedi tahmin yöntemi kullandığını ve bu yüzden 2018 yılı üçüncü çeyrek raporunda bu kadar düşüş görünce şaşırdıklarını açıkladı. Nvidia, bütün çeyreklerde gelir kaynakları hakkında oldukça şeffaf bilgi verdiğini ve davacıların yaptıklarının ”cımbızla laf seçmek” olduğunu ifade etti.

Computerworld kaynağının 2018 yılının Temmuz ayında yayınladığı rapor da ekran kartı tabanlı madencilik sektörünün düşüş yaşadığını vurgulamış ve Nvidia’nın verilerini doğrulamıştı. Nvidia 2019 yılında artan Bitcoin (BTC) fiyatı ile ekran kartı satışlarında artış elde etse de, bunun ne kadar süreceği bilinmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar