reklamı kapat

Novogratz Bitcoin’i Savundu

7 Mayıs 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Michael Novogratz 5 Mayıs’ta attığı bir tweet’te Bitcoin Cash ve Bitcoin’i karşılaştırdı. Novogratz Satoshi Nakamoto’nun 2008’de yayımladığı belgeye atıfta bulundu ve Bitcoin’in gerçek ‘marka’ sahibi olduğunu belirterek orijinal kripto parayı savundu.

Novogratz’ın açıklaması, Bitcoin Cash’i destekleyen @Bitcoin hesabının attığı tweet’e cevap olarak geldi. @Bitcoin gönderisinde, “Bitcoin Cash en eski kripto para birimidir. Bitcoin Core (BTC) white paper’ı olmayan deneysel bir para birimidir.” ifadelerini kullandı.

Novogratz Bitcoin’in marka değerini savunmanın yanı sıra @Bitcoin’in tweet’ine, “Bu kadar yeter. Bitcoin Core, Bitcoin’dir. Bir değer birimidir. Dijital altındır. Bitcoin Cash’in piyasa değeri Bitcoin’in yanında cüce kalır. Tanım olarak bir ödeme aracı işlevi görmek istiyorsanız istikrarlı bir değere sahip olmalısınız. Yani neden ona sahip olmak isteyeyim ki??” sözleriyle cevap verdi.

Bu yılın başlarında kripto para dünyasının en zenginlerinden biri haline gelen Novogratz, Goldman Sachs ve Fortress Investment Group gibi Wall Street şirketlerindeki 25 yıllık kariyerinin ardından kripto para piyasasına girdi. Bloomberg’e göre Novogratz, kripto para piyasası Aralık ayındaki rekor yükselişinin ardından düşüşe geçtiğinde bile, yeni girişimi kripto para bankası Galaxy Digital’e 250 milyon dolar kazandırdı.

Bunun yanında Bitcoin topluluğundaki ‘marka’ tartışması, Ağustos 2017’de lider kripto paranın Blockchain’inde gerçekleşen sert bir fork’un ardından Bitcoin Cash’in oluşmasıyla alevlendi. Bu sert fork’la beraber işlemleri daha hızlı ve ucuz hale getirebilmek için Bitcoin Cash protokolünde değişiklikler yapıldı.

Ayrıca BTC ve BCH arasındaki anlaşmazlık geçtiğimiz ay neredeyse mahkemeye taşınıyordu. Bitcoin destekçilerinden oluşan bir topluluk kripto para cüzdanı ve medya servisi Bitcoin.com’un BCH’yi BTC’den ayırmak amacıyla müşterilerini kasten yanlış yönlendirdiği iddiasıyla fon toplamaya başladı. Ancak dava finansman eksikliği sebebiyle başlatılamadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER