reklamı kapat

Norveç Milli Dijital Para Geliştirebilir

20 Mayıs 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Norveç’in merkez bankası Norges Bank kendi dijital parasını geliştirmeyi düşünüyor. Bankanın yayımladığı rapora göre, nakit paraya ek olarak geliştirilecek dijital parayla “paraya ve parasal sisteme güvenin artırılması” amaçlanıyor.

Raporu kaleme alan banka yetkilileri merkez bankasının basabileceği dijital paranın en az 3 kullanım alanı olduğuna dikkat çekiyor: Özel bankalardaki depositlerin güvenilir bir alternatifi, nakit paraya ek olarak elverişli bir yasal para ve elektronik ödeme sistemleri için bağımsız bir yedekleme çözümü.

Raporda merkez bankasının bastığı dijital parayla Norveçlilerin alternatif bir varlık depolama yöntemine kavuşacağı vurgulanıyor. Bankaya göre böyle bir kripto paranın yaratılmasıyla bankanın ve diğer finansal kurumların kredi vermesi farklı şeyler. Yapılan haberlerde Norges Bank’in talep olduğu sürece kağıt para basmaya devam edeceği yazılıyor. Raporda, oluşturulan çalışma grubunun potansiyel bir dijital paranın yalnızca ilk aşaması üzerine düşündüğü belirtiliyor.

Norges Bank’in dijital para geliştirme konusunda herhangi bir girişimde bulunup bulunmayacağını söylemek için henüz çok erken. Böyle bir paranın olası etkileri ve sosyoekonomik maliyet fayda analizi paranın nasıl tasarlanacağına bağlı. Tasarımın nasıl olacağı da dijital paranın geliştirilme amacına bağlı.


Öte yandan Avrupa’da merkez bankası aracılığıyla dijital para basmayı planlayan tek ülke Norveç değil. Norveç’in komşusu İsveç de azalan nakit para dolaşımının doğal bir sonucu olarak e-kronayı piyasaya sürmeyi düşünüyor.

Öte yandan İsviçre de bu alanda girişimlere başladı. İsviçre Federal Konseyi devlet destekli dijital para geliştirmenin doğurabileceği potansiyel risk ve fırsatları inceleyen bir çalışma yapılmasını talep etti. İsviçre parlamentosunun bir alt kurulu konseyin araştırma talebini görüşecek. Talep kabul edilirse İsviçre devlet destekli kripto para araştırması başlatacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.