reklamı kapat

Jack Ma: Blockchain Değil Ama Bitcoin Kesinlikle Balon

11:00
18 Mayıs 2018

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma 16 Mayıs Çarşamba günü Tianjin’deki bir konferansta konuştu. Jack Ma konuşmasında “Blockchain balon değil ama Bitcoin öyle” ifadesine yer verdi.

Ma, geçtiğimiz aylarda Blockchain teknolojisiyle yıllardır ilgilendiğini açıklamıştı. Ünlü girişimci, büyük veri çağıyla birlikte bireylerin, şirketlerin, hatta hükümetlerin veri güvenliği ve gizliliğini sağlamak için Blockchain teknolojisini kullanacağını düşünüyor. Son çeyrekte 4,4 milyar dolar, yılda ise 39,9 milyar dolar gelir elde ettiklerini açıklayan Ma, e-ticarette veri güvenliğinin en yüksek önceliğe sahip olduğunu vurguladı.

Jac Ma Blockchain teknolojisinin kripto paralar yüzünden bu kadar popülerleştiğini düşünüyor. Ma geçtiğimiz yılın Aralık ayında yaptığı bir konuşmada Bitcoin’e mesafeli yaklaşmıştı.

Bitcoin hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Oldukça şaşkınım. Gerçekten işe yarayacak olsa bile küresel finans sisteminin kökten değişmesi gerekecek. Dünyanın buna hazır olduğunu düşünmüyorum. Blockchain teknolojisi üzerinde çalışmalar yürüten bir ekibimiz var ama Bitcoin ile ilgilenmiyoruz.

Serveti 41,8 milyar dolara ulaşan Jack Ma, Asya kıtasındaki en zengin kişi. Öte yandan Alibaba şirketler grubu üyesi Ant Financial tarafından geliştirilen popüler mobil ödeme platformu Alipay 450 milyon kullanıcıya ulaştı. Ant Financial, hükümet kurumlarına karşı finansal hesap verilebilirliği arttırmak için Blockchain uzmanları işe almıştı.

Netice itibariyle Bitcoin’in balon olduğunu iddia edenler kervanına katılan son kişi Jack Ma oldu. Warren Buffet geçtiğimiz haftalarda Bitcoin’i fare zehiri olarak nitelendirmişti. Buffet’in Berkshire Hathaway’den ortağı Charlie Munger ise Bitcoin’i tehlikeli bir zehire benzetmişti. Son olarak Microsoft’un kurucusu Bill Gates kripto paralar için şu sözleri kaydetmişti:

Herhangi bir şey üretmiyorsunuz. Bu yüzden gelir elde etmeyi bekleyemezsiniz. Bitcoin ve diğer kripto paralar büyük bir saçmalık.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun