Reklam

Nijerya Merkez Bankası, Dijital Para Birimi eNaira Lansmanını Duyurdu

Nijerya Merkez Bankası, 1 Ekim'de planlanan eNaira lansmanına dair yeni bir belge yayınladı.
16:30
25 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Nijerya Merkez Bankası (CBN), dijital para biriminin buın başlarında piyasaya sürülmesini planlamış ve bu adım ertelenmişti. Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) eNaira’yı resmi olarak tanıtmaya hazırlanıyor.

CBN, eNaira Belgesini Yayınladı

Nijerya Merkez Bankası, 1 Ekim’de planlanan eNaira lansmanına dair yeni bir belge yayınladı. Nijerya’nın CBDC çalışmalarını konu alan belgede Devlet Başkanı Muhammadu Buhari’nin eNaira tasarımı ele alındı. CBN, bir ödeme aracı ve değer deposu olarak kullanılacak bir merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışıyor.

Nijerya Merkez Bankası, açıklamasında lansman tarihine nazaran eNaira‘nın tasarımı ve değerleri üzerine yoğunlaştıklarını bildirdi. Banka, operasyonları doğru yapmanın uzun vadede başarıya önemli derecede katkı sağlayacağına inanıyor. CBN, henüz gerekli tüm onayları almamış bir dijital para birimini piyasaya sürmek yerine inşasına odaklandı.

Medyaya yansıyan son bilgilere göre Nijerya Federal Yüksek Mahkemesi, 2 Ekim’de CBDC’yi yasal olarak sunulmasını onayladı. CBN, eNaira için tasarım ilkelerini içeren belgeyi yayınladı. Bununla birlikte Nijerya, merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürecek olan ilk Afrika ülkesi olacak.

eNaira Planları

CBN, tüm çabasını eNaira‘nın piyasaya sürülme sürecini kısaltmak yerine tasarıma harcadığını kaydetti. Ayrıca potansiyel kullanıcıları para biriminin yetenekleri, riskleri ve diğer teknik bilgiler konusundaki eğitimleri için zaman harcandı. Merkez bankası, bu önemli hususların Nijeryalılara çevrimdışı olarak erişim sağlayacak eNaira‘nın titiz planı doğrultusunda ele alındığını aktardı. Kullanıcılara, eNaira’nın piyasaya sürülmesi için gerekli tüm planların yapıldığına dair güvence verildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar