X


Nasdaq’tan Kripto Para Manipülasyonu Açıklaması

Dünyanın en büyük borsalarından Nasdaq kripto para piyasasındaki fiyat manipülasyonları hakkında konuştu.
10:00
2 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük ikinci menkul kıymet borsası Nasdaq kripto paralara yönelik geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla kullanıcıların dikkatini “piyasa manipülasyonu” konusuna çekiyor. Borsa sahip olduğu piyasa gözetim teknolojisinin kripto para piyasasındaki manipülasyonu bitirebileceğini ifade diyor. Bloomberg tarafından 1 Kasım 2018 tarihinde yayımlanan bu haber kullanıcıların ilgisini çekecek cinsten.

Bloomberg’in haberi Nasdaq borsasının yayımlanmamış bir belgesine dayandırılıyor. Bu belgede borsanın piyasa manipülasyonunu tespit etmek ve engellemek için araçlar geliştirmek amacıyla uzun yıllardır çalıştığı belirtiliyor.

Bloomberg’e göre belgede şu ifadelere yer veriliyor:

Düzenleyicilerin, komisyoncuların ve borsaların piyasayı sürekli izleyen gözetim ekipleri bulunur. Ayrıca bu unsurların pump ve dump şemaları, bilgi sızıntıları ve kara para aklama işlemleri gibi yasa dışı faaliyetleri analiz ve tespit etmeye yardımcı olacak gelişmiş teknolojileri de var.

Son zamanların en istikrarlı tablolarından birisini çizen lider kripto para Bitcoin’in manipüle edilmesi ihtimali şimdiye dek birçok kez konuşuldu. Nasdaq gibi büyük bir platformun sunduğu gözetim sistemlerinin kripto para sektöründen isimler tarafından kullanılması ilk kez gündeme getirilmedi. Borsanın sunduğu “SMARTS Piyasa Gözetim” çözümü ilk kez geçtiğimiz nisan ayında Winklevoss kardeşlerin kripto para borsası Gemini tarafından denenmişti.

Nasdaq eski başkan yardımcısı ve risk & gözetim çözümleri bölümü başkanı Valerie Bannert-Thurner, Gemini ile yapılan ortak çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunmuştu. Thurner bu ortaklığı “önemli bir kilometre taşı” olarak yorumlamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar