reklamı kapat

“Mücadelemiz Blockchain ve Kripto Paralara Karşı Değil”

16 Mayıs 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Dünyanın en prestijli Blockchain ve kripto para konferansı Consensus 2018, Coindesk organizatörlüğünde ikinci gününde devam ediyor. Dün ABD finansal düzenleyicilerine yapılan düzenleme çağrısına yanıt gecikmedi. Hala gerekli düzenlemeler için çalışmalara devam ettiklerini ifade eden finansal düzenleyiciler hedeflerinin  ICO ve kripto paralarla mücadele etmek olmadığını vurguladı.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Yürütme Şefi James McDonald, SEC İcra Bölümü Siber Birim Departmanı şefi Robert Cohen ve yardımcı şefi Sujit Raman 16 Mayıs’da gerçekleşen oturumda yer aldı. Avukat Steve Bunnel yönetiminde gerçekleştirilen oturuma  Kiran Raj da Bittrex adına Baş Strateji Sorumlusu sıfatıyla katıldı.

Sadece kendileri için değil, aynı zamanda kurumlarını da temsilen konferansa katıldıklarını belirten hükümet yetkilileri Blockchain ve kripto paraları gereksiz yere engellemek istemediklerini belirtti. Yetkililer buna rağmen yatırımcıların haklarını ve fonlarını gasp etmek isteyen kötü amaçlı kişilere karşı mücadelelerini sürdüreceklerini ekledi.

Cohen ve McDonald ICO düzenlemek isteyen girişimciler için açık kapı politikası uyguladıklarını kaydetti:

Yatırımcılar ve geliştiricilerle kucaklaşmak, fikir alışverişinde bulunmak için kapımız her zaman açık. Biz teknolojiyi engellemeye çalışmıyoruz. Aksine sermaye arttırımını teşvik edip, finansal sektörü düzenliyoruz.

McDonald’ın  konuşmasından ana başlıklar şöyle:

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu olarak misyonumuz finansal açıdan güçlü pazarları desteklemek. Misyonumuz gereği düzenleme algımız belli bir esnekliğe sahip. Çalışmalarımızı teknolojiyi ve inovasyonu engellemeyecek şekilde yapıyoruz.

Sujit Raman ise olayı hukuki boyutuyla ele aldı:

Adalet Departmanının bir numaralı önceliği insanları güvende tutmak. Kripto para sektörü hakkında bizi endişelendiren asıl mesele finansal kurumların saha dışına itilmesi. Çünkü ulusal güvenlik perspektifinden bakacak olursak, kara para aklama gibi faaliyetleri kontrol altında tutmamız gerekiyor.

Son olarak McDonald SEC’in yayınladığı kripto para kılavuzuna atıfta bulunarak şunları kaydetti:

Bizim için asıl mesele sahip olduğunuz kripto paranın ya da menkul kıymetin güvenli olup olmadığı. SEC yatırımcılara bu konuda rehberlik ediyor. Bir şirket ya da geliştirici yasalara uyum sağlamak için çaba sarf ediyorsa ve finansal düzenleyicilerle iletişime geçiyorsa, onlarla çalışmaktan memnuniyet duyarız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.