reklamı kapat

Mt. Gox Müşterisi Japon Bankaya Dava Açtı

İflasının 4 yıl ardından Mt Gox borsası kripto para piyasasının gündemini meşgul etmeye devam ediyor.
21:00
2 Ağustos 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Yerel kaynaklara göre Japon Mizuho Bank, borsanın iflasının ardından para çekmek isteyen Mt. Gox müşterilerine köstek olmakla suçlanıyor. İddialara göre banka Mt. Gox’tan yapılan para çekimlerini işlemeyi durdursa da borsa iflas etmeden hemen önce para yatırma taleplerini kabul etti.

Bazı Mt. Gox müşterileri bankanın borsayla gizli bir ilişki içinde olduğunu iddia ediyor. Borsa batmadan hemen önce (müşteriler para çekimi yapamıyordu) CEO Mark Karpeles’in banka hesabını açık tutma kararı aldığı iddia ediliyor. Californialı Joseph Lack bir röportajında borsaya bağlı bankanın havaleyle yapılan para yatırma işlemlerini kabul ettiğini iddia etti.

California davası: Joseph Lack vs. Mizuho Bank

Ocak 2014’te Lack Mt. Gox’un Mizuho Bank hesabına 40 bin dolar gönderdi ve banka parayı kabul etti. Bir ay sonra borsa bir daha açılmamak üzere battı. Lack, Karpeles ve Mizuho’nun müşterileri borsayla ilgili sorunlar hakkında bilgilendirmesi gerektiğine inandığı için her iki tarafa dava açmaya karar verdi. Bunun yanı sıra bankanın çekim işlemlerini işlemeyerek ve havalelerle para kabul etmeye devam edip, işlem ücreti alarak “dolandırıcılık” suçu işlediğini savundu.

Banka suçlamaları reddetse de tüm çabalarına rağmen California’daki davayı düşüremedi. Bankanın savunmasında şu ifadeler geçiyor:

Havaleyi kabul etmek pasif bir davranış. Zira havale insanlar arasında bir iletişim şekli değil; bir bankadaki makineden diğer bankadaki bir makineye elektronik olarak yapılan bir bilgi aktarımı. Esasında Lack’in Mizuho’yla doğrudan bağlantı kurduğu da iddia edilmiyor.

Lack bunun karşılığında bankanın sessiz kalmaması ve para yatırımlarını kabul etmemesi gerektiğini savunuyor. Bankaya tazminat davası da açıyor. Mizuho’nun davanın düşmesi yönünde yaptığı başvuru reddedildiği için dava California’da devam edecek. Mizuho Bank’e göre tüm olan biten tamamen “tesadüfi” ve kasten yapılmış hiçbir şey yok.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.