f Mixin Nedir? › COINTURK

Mixin Nedir?

Özet

  • Mixin’in uygulaması Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Ethereum Classic ve Litecoin cüzdanı hizmeti sunuyor.
13:00
25 Kasım 2019

Mixin (XIN) BFT-DAG sitemi üzerine kurulmuş birçok Blockchain’i birbirine bağlayan bir ağ. Platform Google Play ve App Store’da bulunuyor ve indirilebiliyor. XIN token’ları Mixin ağı içerisinde merkezsiz uygulamaları ve ara yüzleri oluşturmak için kullanılıyor. Kullanıcıların bir node oluşturabilmeleri için 10 bin XIN sahibi olmaları gerekiyor. Başlangıçta 1 milyon XIN token’ı basıldı ve Kasım 2017 ve Aralık 2017 tarihleri arasında EOS sahiplerine dağıtıldı.

Mixin reklam yapmak ya da marka yüzü oluşturmak için girişimde bulunmadı. Geliştiriciler çalışan sistemlerine güveniyor ve zaman içerisinde kendi değerini bulacağına inanıyorlar. Piyasaya sürüldüğünden beri XIN, token arzının düşük olmasının da etkisiyle oldukça yüksek fiyattan işlem gördü. Şubat ayından nisan ayının sonuna kadar ortalama 300 dolar seviyelerindeyken mayıs ayı başlarında 1.500 dolara kadar yükseldi. Bu yazının yazıldığı sıralarda XIN token’ı 217 dolar değerinde. XIN ilk 250 kripto para arasına hızla giriş yaptı ve piyasa değeri sıralamasında 209. sıraya kadar yükselmeyi başardı.

Mixin (XIN) Nasıl Çalışır?

Mixin’in altyapısını oluşturan elementleri şöyle açıklayabiliriz: Byzantine Fault Tolerance (BFT) dağıtık sistemlerde kullanılan consensus yapısı. BFT ağ içerisinde hatalı node’lar bulunmasına rağmen ağın çalışmaya devam etmesine olanak sağlayan bir savunma sistemi sunuyor. Ağ içerisinde tepeden tepeye yanlış bilgiler gönderen node’lar bulunsa bile BFT zararlı olmayan node’ları birleştirerek ağı canlı tutuyor. Yapıya bağlı ne kadar fazla node bulunursa, yapı o kadar güçleniyor ve durdurulması veya yönlendirilmesi zorlaşıyor. BFT çalışma prensibinde onaylayıcılara ihtiyaç duyulmuyor. PoW’te olduğu gibi her bloğun tek tek onaylanmasına gerek kalmadığı için enerji kullanımını düşürüyor. Ayrıca BFT DAG ile birlikte kullanıldığında, ağ %51 saldırılarına karşı dayanıklı hale geliyor.

Mixin ağı PoS protokolünü kullanıyor. Her bir node’da 10 bin XIN bulunuyor, bu da ağın yaklaşık %2’sine denk düşüyor, ağ en az 7 node’un birleşmesiyle çalışıyor.

Mixin’in ağı üzerinde merkezsiz uygulamaları geliştirilebiliyor. Mixin’in kendi uygulaması Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Ethereum Classic ve Litecoin cüzdanı hizmeti sunuyor. Cüzdanların yanı sıra uygulama içerisinde mesajlaşma özelliği bulunuyor. Aynı zamanda mobil uygulaması ile mobil kimlik oluşturulabiliyor, böylece kopyalanamaz sanal kimlikler yaratılabiliyor.

Mixin Nasıl Alınır?

XIN token’ları henüz büyük borsalarda işlem görmüyor. XIN hacminin neredeyse tamamı kripto para borsası BigONE’da bulunuyor, buradan alınabilir. Gelecekte Binance gibi yüksek hacimle borsalarda listelenirse XIN fiyatında büyük yükselişler görülebilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI