X


Bitshares Nedir?

Merkezsiz platform Bitshares kullanıcılarına finansal özgürlük vermeyi amaçlıyor.
13:45
25 Kasım 2019
Okuma Süresi: 5 Dakika

Coinmarketcap.com’da an itibarı ile listelenen 2000’den fazla kripto para var, bunlardan birçoğu geliştiriciler tarafından terk edilmiş, alıp satan kimsenin olmadığı, “ölü” kripto paralar. Peki bundan bir sene sonra, şu an herkesin büyük umutlarla yatırım olarak aldığı kripto paralardan kaç tanesi yaşayacak? Bu soruya cevap vermek için, yalnızca spekülatif bir değeri değil, kullanım değeri de olan kripto paralara bakmak gerekiyor. Bu yazımızda, bütün özellikleri çok fazla kişi tarafından bilinmeyen; ancak kullanım değeri çok yüksek olan, yani gerçekten “bir işe yarayan” bir kripto parayı inceleyeceğiz; Bitshares.

Bitshares Coin Nedir?

Kullanıcılara sunduğu imkanlarla ikinci nesil kripto paralar arasında öne çıkan Bitshares, aslında bir kripto para olmanın ötesinde, bir platform. Bu platformun en göze çarpan özelliği ise “kripto-varlık”lar. Kripto-varlık, her kullanıcının istediği zaman istediği miktarda üretebileceği kripto paralara verilen isim. Yani bu sayede sisteme giren herkes, kendi belirlediği özelliklerle kendi kripto parasını oluşturabiliyor. Peki ne işe yarıyor kripto-varlıklar? Aslında bu teknoloji ile ortaya çıkan imkanlar kullanıcının hayal gücü kadar geniş. Merkezsiz, özgür, yani hiçbir kurum ya da kuruluşun kullanıcı hesaplarındaki kripto-varlıklara el koyamayacağı, herkesin kendi bankasını kendi cüzdanında taşıdığı bu sistemde üretilen kripto-varlıkların hem finansal hem de finansal olmayan uygulamaları olabilir.

bb768539b6b5c78bc358b0ee1721054e

Finansal olmayan uygulamalara örnek verecek olursak, mesela kripto-varlık olarak konser bileti tanımlamak mümkün. Bin kişilik bir konser için, toplam sayısı 1000 olan bir kripto-varlık üretilirse ve konser kapısında herkesten o kripto-varlıktan 1 adet geri istenirse, bilet sistemi çok daha şeffaf, kolay takip edilebilir, yanlış yapma imkanının çok daha az olduğu, kısacası çok daha güvenilir bir ortama aktarılmış olur. Özellikle internet üzerinde gerçekleşen etkinlikler (ör. seminerler, danışmanlık seansları, vs.) için son derece uygulanabilir olan bu sistem Bitshares’de senelerdir var!

Bitshares Explorer

Kripto-varlıklarla yapılabilecek her şeyi buraya sığdırmanın imkanı yok; oyun içi paralar, dijital ürünlerin kişiden kişiye aktarılmasına ilişkin sahiplik hakları vs. birçok şeyi bu şekilde tanımlamak mümkün. Bitshares Explorer ile Bitshares üzerinde yapılan tüm işlemler takip edilebilir. Finansal uygulamalar için bir örnek vermeden önce, Bitshares’in ön plana çıkan diğer bir özelliğinden bahsetmek uygun olacaktır. Nxt, Counterparty ve ColoredCoins gibi diğer ikinci nesil kripto paraların aksine, Bitshares’de oluşturulan her türlü kripto-varlığın her türlü kripto-varlıkla takas edilmesi mümkündür. Yani A kullanıcısının ürettiği A-coin ile B kullanıcısının ürettiği B-coin sistem üzerinde otomatik olarak bir markete sahip oluyor ve bu iki kripto-varlık kendi arasında takas edilebiliyor.

Bitshares Borsa

Platform üzerinde herkes kendi kripto parasını oluşturabiliyor dedik. Bazı şirketler bu özelliği o şekilde kullanıyorlar ki, oluşturulan kripto-varlığı Bitcoin ya da başka kripto paralarla bire bir değiştirilebilir kılıyorlar. Bir örnek üzerinden gidersek, OpenLedger’ın Bitshares üzerinde tanımladığı “open.BTC” isimli kripto-varlık, aslında BTC’nin bire bir aynısı; fakat Bitshares üzerindeki BTC. Yani Bitshares bir platform olarak, BTC’yi kendi içinde barındırabiliyor.

bts

Yukarıda da basitçe görüldüğü gibi, Bitshares’e 1 BTC yatırdığınızda, Bitshares hesabınızda 1 open.BTC görüyorsunuz, ve bu open.BTC’leri yine 1 BTC olarak sistemden dışarı çıkartabiliyorsunuz. Bu hizmet, open.BTC kripto-varlığını oluşturan OpenLedger şirketi güvencesiyle sağlanıyor.

Bitshares Giriş

Burada, Bitshares platformuna yatırdığınız BTC, open.BTC olarak yine sizin kendi cüzdanınızda duruyor. Bu cüzdan tıpkı Bitcoin cüzdanınız gibi, sizden başka kimsenin erişemeyeceği bir yer. OpenLedger ya da bir başkasının bu cüzdanlar üzerinde hiçbir kontrolü yok. Ve şunu da söyleyelim, platformda yalnızca BTC değil, yukarıdaki şekilde yükleyebileceğiniz başka kripto paralar da var. Örnek olarak LTC, ETH, DOGE, LSK verilebilir.

Bütün bu kripto paraların Bitshares sistemine aktarılabilmesi demek, merkezsiz borsa aracılığıyla, doğrudan doğruya kullanıcılar arasında kripto para ticaretinin yapılabilecek olması demektir. Bu modelin merkezi borsalara kıyasla en büyük avantajı ise güvenlik ve şeffaflık özellikleri sayılabilir. Güvenli, çünkü siber saldırıların gerçekleşeceği bir merkezi sistem yok. Bütün işlemler blokzinciri üzerinde gerçekleştiğinden, merkezi borsalarda görülebilecek market manipülasyonuna da yer vermiyor bu sistem. Bu şeffaflık özelliğinin, sermaye piyasalarındaki olası yolsuzluk ve yasa dışı işlemlerin önüne geçebilecek çok güçlü bir teknolojik araç olarak görmekteyiz.

Kullanıcı açısından ise bu durum; blokzincirini bilgisayarına indirip kurduğu Bitcoin cüzdanından istenilen kişiye hiçbir aracı olmaksızın Bitcoin gönderebilmekle aynı şey. Tek fark, Bitshares’de “gönderme” işlemi haricinde takas yapma da olduğu için, platform ile yapılabileceklerin Bitcoin’e kıyasla çok daha fazla olması. Bunlara bir diğer örnek ise Bitshares’in bir ICO platformu olarak da kullanılabilmesi. Bir iş planı çerçevesinde fon toplayıp kar payı dağıtmak istenilen bir projenin tek yapması gereken, bir kripto-varlık oluşturup bunu platform üzerinde satmak olacaktır. Bu durumda bu kripto-varlıklar merkezsiz borsada takas ile elden ele geçebilecek ve proje kendisi bir blokzinciri oluşturmadan kendi kripto parasını üretmiş olacak.

Bitshares Geleceği

Bu yazıda Bitshares platformunun neden geleceği parlak olan kripto para projeleri arasında yer aldığını göstermek üzere giriş niteliğinde bir inceleme yaptık ve platformun temel özelliklerini ortaya koyduk, fakat platformla yapılabileceklerin yanında, burada anlatılanlar gerçekten de bir giriş olmaktan öteye geçmiyor. Çoklu imza protokolü, “bitAsset” adı verilen özel tanımlı kripto-varlıklar, ve blokzinciri şahitlik sistemi gibi daha ileri düzey Bitshares özellikleri ise şimdilik bu yazının kapsamını aşıyor.

Bitirmeden önce Bitshares’i diğer kripto paralardan ayıran bir diğer özelliğin de hız olduğunu belirtmek isteriz. Bitcoin’de 10 dakika, Nxt’te 1 dakika olan blok doğrulanma süresi Bitshares’de yalnızca 3 saniyedir. Bu da platformun, merkezsiz olmasına karşın, merkezi sistemleri aratmayacak seviyede bir hız ve kapasiteyi sağlayabilecek derecede güçlü bir altyapısının olduğunu gösteriyor.

Bitshares (BTS) Nereden Alınır?

Toplamda 2,5 milyarın üzerinde token barındıran BTS, Binance borsasından temin edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar