Rusya’nın En Büyük Bitcoin Madencilik Tesisi Açıldı!

Özet

  • Milyarder Rus iş adamı, Rusya'nın en büyük Bitcoin madencilik tesisini duyurdu.
14:00
25 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Sibirya içerisinde yeni açılan Bitcoin (BTC) madencilik tesisi BitRiver, Rusya’nın en büyük madencilik tesisi unvanını elde etti. Bitcoin madenciliğinde oldukça tanınan bir kişi olan milyarder Oleg Deripaska tarafından hayata geçirilen bu girişim şimdiden oldukça önemli müşterilerin ilgisini çekmekte.

Bloomberg haber kaynağı tarafından aktarılan bilgilere göre, Deripaska kendi Bitcoin madencilik tesisi ve veri merkezini, Sovyet Rusya döneminden kalma devasa bir alüminyum fabrikası ile birleştirdi. Bratsk şehrinde açılan madencilik tesisi, aslında Rusya’nın son yıllardaki atılımlarının da bir kanıtı niteliğinde. Rusya, kripto para birimleri konusunda herhangi bir regülasyon hayata geçirmese de, özellikle Sibirya taraflarında BTC madenciliği hem maddi kazanç hem de ısınma için kullanılmakta.

Devasa Bitcoin Madencilik Tesisi

Madenciliğin yanı sıra kripto para geliştiricileri konusunda da önemli bir ülke haline gelen Rusya, son yılların en aktif ülkelerinden birisi oldu. Oleg Deripaska da konu hakkında yaptığı açıklamada Rusya’nın son yıllardaki atılımını daha da büyütmek istediğini ve bunun için yıllık 100 megawatt’a kadar enerji tüketen bir Bitcoin madencilik tesisi ile kurumsal ve endüstriyel düzeyde madencilik yapmayı planladığını vurguladı.

Bitcoin bu sene yaşanan fiyat artışı ile beraber hash rate konusunda da rekor kırdı ve 106 kentilyonluk bir orana kadar yükseldi. Bu da aslında Bitcoin’in madencilik alanının gelecek yıllarda da fiyat ile beraber yeni rekorlar kırabileceği anlamına gelmekte.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI