Bitcoin Ağı Durdurulamıyor! Yeni Rekor Kırıldı

Özet

  • Bitcoin (BTC) ağı yeni bir hash rate rekoru kırdı.
21:00
9 Eylül 2019

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) blockchain ağı, Bitinfo tarafından sunulan verilere göre yeni bir rekora daha imza attı ve saniyede 94 kentilyon hash rate oranına ulaştı. Bitcoin hash rate’inin bu denli artmasının olası sebeplerinden birisi de geçtiğimiz aylarda Çin merkezli yeni birçok madencilik tesisinin açılması ve rekabetin iyice kızışması şeklinde biliniyor.

Bitcoin ağı şu an için BTC.com, F2Pool, SlushPool ve Bitmain’in AntPool isimli önde gelen madencilik havuzları tarafından korunmakta. Sadece büyük çaplı madencilik havuzları değil, aynı zamanda çok sayıda küçük çaplı madencilik havuzu da Bitcoin fiyatı 10.000 doların üzerinde olduğu müddetçe ciddi bir kazanç elde etmekte.

Bitcoin Ağ Zorluğu Madencileri Durdurmuyor

Son aylarda görülen ilginç olay ise madencilik zorluğunun artmasına rağmen yeni madencilerin ağa katılmaktan vazgeçmemesi ve rekabetin her bir rekorda daha da kızışması gibi duruyor. Bitcoin’in madencilik zorluğu yakın zaman içerisinde yüzde 44 gibi görülmesi zor seviyelere çıksa da yeni madencilerin ağa katılması yavaşlamadı. Bitcoin’in zorluğu her iki haftada bir hesaplanıyor ve madenciler geçmişte daha düşük zorluk seviyelerinde bile cihaz kapatmıştı.

Bitcoin, bundan çok kısa bir süre önce 3 Eylül tarihinde 87 Kentilyon, ondan da önce 29 Ağustos tarihinde 83,5 Kentilyon oranına ulaşmıştı ve neredeyse her hafta yeni bir rekor kırıyor. BTC bu hız ile devam ederse önümüzdeki hafta saniyede 100 kentilyon gibi  rekor bir hash rate oranına ulaşabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar