Alım-Satım İşlemlerinde Psikolojik Baskının Üstesinden Nasıl Gelebiliriz?

Özet

 • Kripto para piyasasında alım satım işlemlerinin baskısının etkilerini nasıl azaltabiliriz?
15:00
25 Kasım 2019

Kripto para piyasası yapısı gereği sadece analitik değil, aynı zamanda psikolojik de bir çaba gerektiriyor ve bu konuda atılan adımların doğru olması oldukça önemli. Özellikle alım satım işlemlerinde oluşan psikolojik baskı, birçok hatayı beraberinde getirebilmekte.

Biz de bütün bunların üstesinden gelebilmenize yardımcı olacak 10 önemli adımı sizler için bu yazımızda derledik. İşte kripto para alım satım işlemleri öncesinde yapmanız gereken 10 hamle:

 1. Mevcut bütün veri ve bilgileri gözden geçirip, risk tolerans seviyenize en uygun stili oluşturmalısınız.
 2. Alım satıma başlamadan önce ne kadar parasal risk alacağınızı belirleyip, yatırıma belirli bir limit ile başlamalısınız. Kazançlı bütün alım satım sistem ve stratejilerinin, piyasa değiştikçe kötü yanları ve eksiklikleri olabilmekte, buna uyum sağlamak çok önemli.
 3. Diğerleri tarafından üretilen ve yayılan ”alım satım strateji ve tavsiyeleri” gibi unsurlara bel bağlamayı bırakın ve kendi sisteminizi geliştirin. Genellikle diğer yatırımcıların pozisyona hangi noktadan girdiklerini, hangi seviyeye stop emri koyduklarını her zaman bilemezsiniz ve volatil bir piyasada bunlar olmadan hayatta kalmanız çok zor.
 4. Eğer gerçekten güvenilir bir giriş sinyali aldıysanız, bunu kaçırmamanız gerekiyor. Büyük bir kazancı elden kaçırmayı göze almak yerine, stop emri ile küçük bir kayıp yaşamayı göze alın.
 5. Yaptığınız her bir işlem ile beraber bütün seçenekleri de yeniden gözden geçirin ve eğer tahmininiz sizi yanıltırsa tamamıyla işlemi kapatmaya hazır olun.
 6. Her bir işlem yapışınızda başarısız olabileceğiniz ihtimalini hatırlayın ve olası kazanç, kaybedeceğiniz miktara değiyor ise işleme devam edin.
 7. Bazen piyasa hareketlerinin rastgele olabileceğini unutmayın. Volatilite ve balinalar yüzünden ara sıra yanlış yönlendirilen piyasada daha önce başarılı olmuş yönteminizi tek bir başarısızlık yüzünden çöpe atmayın.
 8. Her bir işleminizde piyasa belirsizliğinin farkına vararak adım atın ve uzun vadeli kazancınıza odaklanın.
 9. Hem kazanıyor olmanın verdiği duyguyu, hem de olası bir düşüş anında elinizdekileri daha fazla kaybetmeden piyasayadan çıkabilme kararlılığını uygulamanız gerekiyor. Buna karşı hazırlıklı olun.
 10. Alım satım işlemlerinize, istikrarlı işlem geçmişinize ve olası piyasa fırsatlarına bakarak kazanç elde etmeye çalışın. Pozitif bir bakış açısı piyasadaki stres seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar