X


“SEC Anti-Bitcoin ETF Analizinde 3 Ana Kusur Var”

David Weisberger’a göre SEC ETF’leri reddetme sebeplerini öne sürerken hatalı davranıyor...
16:00
25 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

CoinRoutes’in kurucu ortağı ve CEO’su David Weisberger, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin tabanlı borsa yatırım fonlarının başvurularını (ETF) geciktirme ve reddetme konusunda 3 ana kusur olduğunu dile getiriyor.

9 Ekim’de SEC, Bitwise ve NYSE Arca’nın Bitcoin destekli bir ETF oluşturma önerisini reddetti ve piyasaya sürülmek istenen ETF’lerin “hileli ve manipülatif durumları önlemek için ulusal menkul kıymetler borsasının talep ettiği bazı gereklilikleri yerine getirmediğini” belirtti. Konuyla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

İçerik Rehberi

3 Ana Kusur

CoinDesk’te yayınlanan yeni bir yazıda Weisberger, SEC’in argümanında üç ana sebepten dolayı hata bulduğunu ifade ediyor.

Weisberger’ın açıklamalarına göre ilk olarak halihazırda zaten merkez bankaları ve düzenleyicilerin standartlarını karşılayan birçok Bitcoin ve kripto para bankası var. Ayrıca bu bankaların sahte olmadığı ve ekonomik faaliyetler yürüttükleri konusunda da uluslararası bir fikir birliği mevcut. Bunun yanında aslında Weisberger’e göre bu borsalar, fiyat keşfi için de yeterli likidite sağlıyor.

İkinci olarak Weisberger, zaten onaylanmış olan altın, gümüş ya da diğer değerli metal ETF’lerindense Bitcoin ETF’lerinin çok daha fazla şeffaflık sağladığını savunuyor. Geleneksel varlıklarda spot fiyatlarında %4’ün üzerinde bir alım-satım fiyat farkı esasına göre piyasa yapılırken Bitcoin’de bu oran elektronik veri kullanan bir dizi pazardan fiyata erişilebilmesi sebebiyle %1 seviyesinde bulunuyor.

Üçüncü ve son olarak da Weisberger’a göre, RICO davasında Eylül ayında değerli metal yatırımcılarına karşı gösterilen diğer mallarla ilgili manipülasyon iddiaları mevcut. Weisberger SEC’in ön yargısının Bitcoin’in diğer varlıklardan daha fazla potansiyel manipülasyona tabi olduğu ve takip edilmesi zor bir piyasada yer aldığı için oluştuğunu ifade ediyor. Ancak RICO davasında olduğu gibi diğer varlıklarda da aynı durumlar yaşanabiliyor. Dolayısıyla bu durum Bitcoin ETF’nin reddedilmesi için bir sebep olarak gösterilmesi Weisberger’a göre doğru değil…

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar