Tayland Kriptolara Düzenlemeler Getiriyor

Özet

  • Tayland kriptolar konusunda daha esnek olunması gerektiğini düşünüyor.
17:00
25 Kasım 2019

Yapılan son açıklamalara göre Tayland’daki düzenleyiciler bir yandan kripto para birimlerinin ülke için rekabeti arttırdığını kabul ederken bir yandan da bu yeni dijital varlıklarla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılacağını ifade ediyor.

Yerel bir haber kaynağı olan Bangkok Post’un 25 Kasım’da yaptığı açıklamalarda Tayland’ın düzenleyici kurumu Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto paralarla ilgili politikasını 2020’de yeniden gözden geçirmek istediğini dile getiriyor.

“Daha Esnek Olunmalı”

Yapılan açıklamalara göre atılan bu adımın sebebinin, kripto para birimi işletmeleri tarafından belgelendirme ve lisanslama planının mevcut ekosistemde zayıf kalması olduğu ifade ediliyor.

Geçen yıl iktidarın değişmesinden bu yana yalnızca beş şirket lisans alabildi ve bunlardan yalnızca iki tanesi faaliyet göstermeye başladı.

Son açıklamalarda bahsi geçen durumun değişmesi için çalışmalara başlandığı belirtiliyor. Ancak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yapılacak değişikliklerle ilgili detayları henüz paylaşmadı.

Bangkok Post’ta yer alan habere göre SEC Genel Sekreteri Ruenvadee Suwanmongkol konuyla ilgili, “Düzenleyicilerin piyasa ortamına uygun kural ve düzenlemeleri uygulamak için daha esnek olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı ve şunları ekledi:

Örneğin, kanunlar modası geçmiş olmamalı ve özellikle yeni dijital varlık ürünleri için piyasanın ihtiyaçlarını karşılamalı ve küresel piyasalarla rekabet edebilmelidir. Olası engelleri araştırmamız gerekiyor.

Onaylı Sadece Bir ICO Var

Tayland mevcut uygulamalar kapsamında SEC’den onay almadan dijital token satmaya çalışanlar için sert cezalar uyguluyor. Bunlar arasında iki yıl hapis cezasına ek olarak en az 500.000 baht (16.540 $) para cezası yer alıyor.

Bunun yanında iki yıl önce Tayland’daki ICO’lar düzenleme bekliyordu ve sonrasında yalnızca bir ICO’ya faaliyet göstermesi için izin verildi. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar