f Çinli Blockchain Firmalarının Yüzde 89’u, Kripto Para Çıkartmayı Denedi! › COINTURK

Çinli Blockchain Firmalarının Yüzde 89’u, Kripto Para Çıkartmayı Denedi!

Özet

  • Çin içerisindeki blockchain firmalarının büyük çoğunluğu kendi kripto para birimini piyasaya sürmeye çalıştı.
21:00
25 Kasım 2019

Çin’in yerel bir blockchain birliğinin kıdemli yöneticisi tarafından yapılan açıklamalara göre, Çin’in blockchain firmalarının yüzde 89’u, kendi kripto para birimlerini piyasaya sürmeyi denedi.

Devlete ait CCTV televizyon kanalı tarafından 21 Kasım tarihinde yayınlanan haberde konuşan Pekin Blockchain Teknolojisi Birliği (BBAA) başkanı Yedong Zhu, blockchain firmalarının aslında büyük şeyler başarmayı hedeflediğini ancak bunda başarısız olduklarını veya başarısızlığa uğratıldıklarını ifade etti.

Blockchain Firmalarının Asıl Hedefi Kripto Paralar

Zhu buna ek olarak Çin Merkez Bankası tarafından yapılan bir araştırmayı da burada açıkladı ve Çin içerisinde 28.000’e yakın blockchain kullanan kurum olduğunu vurguladı. 28.000 firmadan 4.000 tanesinin sadece blockchain ve dağıtık defter teknolojilerine odaklandığını itiraf eden BBAA başkanı, kalan firmaların ise temel olarak kendi kripto para birimini veya token’ini piyasaya sürmek istediğini ifade etti.

Çin, bundan tam bir ay önce açıklama yapan Başkan Xi Jinping’in açıklamaları ile blockchain’i Bitcoin’den bile daha fazla konuşulan bir konu haline getirdi. Daha sonra internet üzerinde blockchain firmalarına yönelik bir koruma bile başlatan Çin, 2023 yılına kadar blockchain sektörü için 2 milyar dolara yakın para harcamayı planlıyor. Doğu tarafından gelen bu blockchain hamlesi, büyük ihtimalle ABD ve buna benzer teknoloji devlerini de harekete geçirecek ve blockchain konusunda ciddi bir rekabet yaratacak.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI