X

Tayland ICO’ları Düzenleme Bekliyor

12:25
28 Şubat 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bangkok Post’un 26 Şubat’ta yayınladığı habere göre, devletten bağımsız olarak çalışan Tayland Dijital Değerler Borsası (TDAX) düzenlediği ICO için 2 hafta boyunca kayıt almayacağını açıkladı. TDAX,  Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (TSEC) tarafından yapılacak düzenleme yasalarının son şeklini almasını bekleyecek.

Bangkok Bank henüz ICO’lara dair düzenleme bulunmamasından dolayı TDAX işlemlerini durdurma kararı vermişti. Bangkok Bank’ın kararı Tayland’ın kripto para işlemleriyle ilgili ilk durdurma kararı olmuştu.

TDAX Tayland Ticaret Bakanlığının iş geliştirme departmanı tarafından dijital para ticareti yapan bir şirket olarak tanımlamıştı. TDAX’ın kurucu ve yöneticisi Poramin Insom Bangkok Post’a şöyle konuştu:

‘’Banka beni aradı ve çalışma ruhsatımın olup olmadığını sordu. Ben de kripto para ve ICO’ların henüz düzenlenmediği için ruhsat almamın mümkün olmadığını söyledim. Banka da buna istinaden TDAX şirket hesabını kapattı.’’

Insom şirketin banka hesabının kapatılmasının kripto para borsasını etkilemediğini sözlerine ekledi. Borsanın Kasikornbank (KBank), SiamComercial Bank ve Krungthai Bank’ta  hesapları bulunuyor.

Insom TDAX’ın 175,725 dolar değerinde olduğunu ve TSEC düzenlemesinin hemen ardından ruhsat başvurusunda bulunacağını belirtti. Bangkok Post muhabirlerine göre TSEC düzenleme kararını büyük ihtimalle 8 Mart’ta yayınlayacak ve o tarihten itibaren bütün ICO’lar TSEC’in düzenlemesine tabi tutulacak. ICO’ların Tayland ICO portalına kayıt yaptırabilmeleri için en az 160 bin dolar değerinde olmaları gerekecek. Bir başka kaynağa göre kişisel yatırımların ise en fazla 9500 dolar ile sınırlandırılması planlanıyor. Kişisel yatırım limitinin düşük tutulmasından dolayı yatırımcıların diğer ülkelerin borsalarından yatırıma yönelebileceği öne sürülüyor.

Tayland Merkez Bankası geçen hafta yayınladığı genelge ile bankaların kripto paralara yatırım yapmamaları ve kripto para borsası oluşturmamaları konusunda uyarmıştı. Ancak genelge sadece bankaları kapsıyor, diğer kripto para borsaları serbestçe işlem yapabiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar