Cardano CEO’sundan Yeni Kripto Para Projesi

Cardano CEO'su Etiyopya hükümeti ile birlikte bir Blockchain yapısı oluşturmak için anlaştı.
21:00
4 Mayıs 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson Afrika’daki milyonlarca insana yardım edebilmek adına yeni bir Blockchain girişiminde bulunduğunu duyurdu. Hoskinson Etiyopya hükümetiyle birlikte çalışarak bir kripto para yaratacak.

İçerik Rehberi

Atala

“Atala” adı verilen Blockchain girişimi Hyperledger Fabric’e benzeyen ürünler sunuyor. Yönetimler ve şirketler için Blockchain çözümleri sunan Atala ürünleriyle Blockchain kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Ancak Atala diğer Blockchain girişimlerinden farklı olarak daha çok gelişmekte olan ülkelerdeki resmi işlerde kullanılmak üzere ürünler sunuyor. Forbes’e konuşan Hoskinson, yerel yönetimlere ait para birimlerinin oluşturması konusunda ya da tedarik zincirlerinin yönetimlerinde çözüm bulmak istediklerini ifade etti.

Hazırlanan Blockchain yapısının temelden kurulmaya başlandığı belirtildi. Bu yapının içerisine gerçek hayatta kullanım alanları dahil edildi. Oylama sistemi, tedarik zinciri yönetimleri, mülk kaydı ve kripto paraların yaygınlaştırılması bu alanlardan bazıları.

Blockchain yapısı dahilinde ilk olarak Etiyopya hükümetiyle ortak bir çalışmanın sonucunda bir kripto para geliştirilecek. Bu kripto paranın özellikle güvenilir olması sağlanacak ve kripto para ülke ödemelerinde kullanılacak. Hoskinson’a göre kullanışlı hale gelecek kripto para kripto para dünyasına 6 milyon kullanıcı getirebilir.  Etiyopya’da elektrik faturalarının dijital bir sistemle ödenmeye başlayacağını dile getiren Hoskinson, sistemin en nihayetinde kimlikleri de Blockchain üzerine taşımayı hedeflediğini belirtti.

Cardano topluluğunca bazıları Cardano ve diğer merkezsi uygulamalar için kullanıcı sayısının artacağını düşünerek kararı desteklese de bazılarına göre Hoskinson’ın iş yükü artacağından bu girişim dikkat dağınıklığı yaratabilir. Cardano son aylarda oldukça dikkat çekti ve Cardano ağını büyük oranda değiştirecek geliştirmeler adına önemli adımlar atıldı. PoS konsensüsünü benimseyecek ağ hakkında detaylar topluluk paylaşıldı, ilgili haberimize bu bağlantıdan göz atabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar