X


Metaverse Ekosistemi Büyüyor: Facebook’un Metaverse’ü Ne Zaman Geliyor?

Yapılan son açıklamalara göre Facebook kendi Metaverse’ünü oluşturmak için 50 milyon dolar bir fon tahsis edecek. 
09:12
28 Eylül 2021

Sosyal medya devi Facebook, firmanın dijital bir metaverse oluşturma vizyonunu gerçekleştirmeye yönelik çalışmaları yürütmekle görevli iki yıllık bir fona 50 milyon dolar tahsis edeceğini duyurdu.

Facebook Metaverse’ünü Oluşturuyor

27 Eylül’de yapılan duyuruda Facebook, kendi metaverse’ünü oluşturmak için bir yol haritası açıkladı. Yapılan açıklamalara göre fon, dahili araştırmaya ek olarak platformu inşa etmek isteyen küresel araştırma ve program ortaklarını desteklemek için de kullanılacak.

Facebook konuyla ilgili olarak, metaverse’ün tek bir gecede inşa edilmeyeceğini ve bu projeyi hayata geçirmek için politika yapıcılar, uzmanlar ve endüstri ortaklarıyla işbirliği yapılacağını dile getirdi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Metaverse, insanların dijital bir ortamda avatarları aracılığıyla birbirleriyle, dijital nesnelerle ve fiziksel dünyayla etkileşime girmesine izin verecek. Fon, Facebook’un XR Programları ve Araştırma Fonu aracılığıyla dağıtılacak.

Facebook’un dijital bir metaverse inşa etme planının söylentileri Haziran ayında dolaşmaya başlamıştı ve firma, ertesi ay projeyi denetlemekle görevli bir yönetici ekibin kurulduğunu duyurdu.

“Online Zaman Daha Değerli Hale Gelecek”

Facebook yaptığı son duyuruda, metaverse’ün online olarak daha fazla zaman harcamakla ilgili olmadığını, online olarak geçirilen zamanı daha değerli harcamak ile ilgili olduğunu iddia etti.

Öte yandan 50 milyon dolarlık yatırım fonuna rağmen Facebook, metaverse’ün kapsamlı bir versiyonunun kullanıcılara sunulmasının ve geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine sahip olmasının on yıldan fazla zaman alacağına inanıyor.

Metaverse’ün etik ve kapsayıcı bir şekilde piyasaya sürüldüğünden emin olmak için Facebook ayrıca, Women In Immersive Tech, Africa No Filter, The University of Hong Kong, ve National University of Singapore gibi pek çok kurumla da birlikte çalışacak.

Kripto Ekosistemi ve Metaverse

Facebook, metaverse’ü geliştirmeye başlamak için sermayeyi harekete geçirmeye çalışırken kripto geliştiricileri, merkezi olmayan ve birlikte çalışabilir metaverse’ler oluşturmak için şimdiden adımlar atıyor.

Örneğin; Decentraland‘ın açık dünya metaverse’i, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan, topluluğa ait bir dijital dünyadan oluşur. Kullanıcılar, 3D ortamlar oluşturabiliyor, avatarlar oluşturabiliyor veya para kazanılabilecek bir dizi dijital içerik sergileyebiliyor.

Benzer şekilde Sandbox, oyuncuların dijital araziler satın alabilecekleri ve diğer kullanıcılarla paylaşmak için bunların üzerinde oyun deneyimleri yaratabilecekleri NFT destekli bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar