Decentraland Nedir?

MANA, değiştirilemez ERC721 LAND token’larını satın almak için yakılması gereken bir ERC20 token’ıdır. 
09:18
25 Ağustos 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Decentraland (MANA) kendisini, kullanıcıların içerik ve uygulamaları oluşturmasına, deneyimlemesine ve bunlardan para kazanmasına olanak tanıyan Ethereum Blockchain’i tarafından desteklenen bir sanal gerçeklik platformu olarak tanımlıyor. Decentraland’de iki token kullanılıyor: MANA ve LAND.

Mana Coin Nedir?

MANA, değiştirilemez ERC721 LAND token’larını satın almak için yakılması gereken bir ERC20 token’ıdır. Ayrıca Platformdaki mal ve hizmetler için ödeme yapmak amacıyla da MANA kullanılıyor.

Bunların yanında her LAND satın alındığında Decentraland buna karşılık gelen MANA’yı yakıyor. Decentraland ekibi başlangıçta her LAND parçasını 1000 MANA’ya sattı. Ancak artık ikincil bir piyasa olduğu için LAND fiyatları değişiklik gösteriyor.

Decentraland MANA coin yazının yayına hazırlandığı sırada 0,0912 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte 131.465.158 USD ile piyasa hacmi bakımından 88. sırada yer alan MANA coin’in 24 saatlik işlem hacminin yaklaşık olarak 27 milyon dolar olduğu görülüyor. CoinMarketCap verilerine göre, 13 Kasım 2017’de tüm zamanların en düşük seviyesini 0,0078 dolar ile gören Decentraland MANA, 9 Ocak 2018’de de 0,2888 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

“Decentraland mining” konusunda ise MANA’nın madenciliğinin olmadığı ifade ediliyor. Çünkü platformun açıklamalarına göre Decentraland, Ethereum ana ağına dayandığından, LAND, Ethereum akıllı sözleşmelerinde saklanıyor ve MANA bir ERC-20 token’ı olarak sunuluyor.

Decentraland Coin

Decentraland’de kullanıcı bir LAND satın aldığında bu alanı istediği gibi düzenlemekte özgür oluyor. Oyunlar, uygulamalar ve hatta dinamik 3D sahneler oluşturulabiliyor. Ayrıca asıl ilgi çekici yanı kullanıcılar eğitim, mesleki gelişim, turizm vb. konularda da LAND tabanlı hizmetler oluşturabiliyor ve böylece para da kazanabiliyorlar.

Aslında Decentraland’in sanal bir dünya olduğu ve LAND’in de o dünyadaki araziler olduğu düşünülebilir. Yani LAND’ler arazilerin token’laştırılmış halleri olarak kullanıcılara sunuluyor. Kullanıcılar bu arazilerde kurdukları düzenler içinde para kazanabiliyor. Ayrıca tasarlanan LAND’lerin de herhangi bir sınırı bulunmuyor. Yani kullanıcılar bir uzay kolonisi de, bir ortaçağ kenti de tasarlayabiliyor. Decentraland’in bunlar için kullanıcı odaklı basit bir arayüz kullanıyor olması da dikkat çekiyor.

Öte yandan Decentraland market’de avatarlar için ve kurulan dünyalar için çeşitli eşyalar satın alınabiliyor. Decentraland market’ten alınan eşyaların ödemeleri ise MANA ile yapılabiliyor.

MANA Coin Yorum

Decentraland’in üç boyutlu bir platform sunuyor olması kullanıcılar tarafından beğeni ile karşılanıyor. Ayrıca herhangi bir sınır olmadan tamamen hayal dünyası kullanılarak tasarlanan alanlar da başka dikkat çeken bir nokta olarak değerlendiriliyor.

Decentraland ile ilgili yorumlar yapanlar, sanal gerçekliğin Blockchain alanına taşınmış olmasından oldukça memnun gibi görünüyor. Çünkü platform piyasay sürüldüğünden bu yana kullanıcılara hizmet veriyor ve büyümeye devam ediyor.

Platforma bağlı olarak MANA coin’in de destekçileri olduğu görülüyor. Özellikle son zamanlarda platformun attığı adımlarla birlikte MANA coin’in de fiyatının artıyor olması token’ın popülaritesine de katkı sağlamış olabilir.

Mana Coin Nasıl Satın Alınır?

Tüm dünyada büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan ve gelişmelerini sürdüren Binance ile MANA coin’i hızlı ve güvenilir bir şekilde satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar