f Meta Yapay Zeka ile Müzik Oluşturmak İçin Yeni Araçlarını Duyurdu › COINTURK

Meta Yapay Zeka ile Müzik Oluşturmak İçin Yeni Araçlarını Duyurdu

Özet

  • Facebook ve Instagram'ın ana şirketi Meta, AudioCraft adlı bir dizi yapay zeka (AI) modelini başlattı. MusicGen ve AudioGen gibi üretken araçların yanı sıra "EnCodec" adlı yeni bir araç da müzik oluşturma imkanı sunuyor.

  • Meta, MusicGen modelini kendi müzikleriyle veya lisanslanmış müziklerle eğittiğini belirtti.

  • Meta, bu AI müzik araçlarını geliştiricilere ve müzik endüstrisindeki amatörler ile profesyoneller için kullanıma sundu.

  • Piyasaya Etkisi: Pozitif
16:00
4 Ağustos 2023

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, bir blog yazısına göre, 2 Ağustos’ta çeşitli kaynaklar kullanılarak müzik oluşturmak için AudioCraft adlı bir dizi üretken yapay zeka (AI) modeli başlattı. Üretken yapay zeka araçları paketinde, yeni ses oluşturmak için metin tabanlı girdilerle çalışan MusicGen ve AudioGen’in yanı sıra “daha az yapaylıkla daha yüksek kaliteli müzik üretimine olanak tanıyan” EnCodec adlı bir başka araç da yer alıyor.

Yapay Zeka Eğitilecek

Duyuruda Meta, MusicGen modelinin kendisine ait veya “özel olarak lisanslanmış” müziklerle eğitildiğini belirtti.

Bu, yapay zeka eğitimi sırasında telif hakkı ihlali nedeniyle Meta’ya karşı açılan bir dava da dahil olmak üzere, birçok sanatsal alanda telif hakkıyla korunan çalışmaların yapay zeka eğitimini çevreleyen büyük tartışmaların ortasında geldi.

Meta; MusicGen ve AudioGen’i araştırma topluluğu ve geliştiriciler için çeşitli boyutlarda kullanıma sundu. Bu projeler geliştirdikçe, modellerin müzik endüstrisindeki hem amatörler hem de profesyoneller için yararlı olmasını öngördüğünü söyledi.

Kayıt Akademisi CEO’su Harvey Mason Jr. yakın zamanda verdiği bir röportajda, yapay zeka tarafından üretilen müziğin ortaya çıkışını, müzik sahnesine çıkan stüdyoların ilk günlerine benzetti.

Devlerin Yapay Zeka Rekabeti

Meta’nın üretken yapay zeka müzik araçlarını piyasaya sürmesi, Google’ın MusicLM adlı metni müziğe dönüştüren benzer araçları piyasaya sürmesinden kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Mayıs ayında şirket, AI Test Kitchen platformu aracılığıyla ürünlerin “beta kullanıcılarını” kabul ettiğini duyurdu.

Meta, en güçlü modelleri geliştirme ve dağıtma yarışında Google ve Microsoft da dahil olmak üzere diğer birçok teknoloji deviyle birlikte aktif olarak yeni yapay zeka araçları yayınlıyor.

1 Ağustos’ta Meta, platformlarındaki kullanıcıların arama yardımcıları ve eğlenceli bir ürün olarak kullanabilecekleri kişiliklere sahip yeni yapay zeka sohbet robotlarının lansmanını duyurdu.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI