reklamı kapat

Madencilik Şirketleri Bir Bir Kapanıyor: E-Ticaret Devi Madencilik Sektöründen Çekileceğini Açıkladı

Kripto paraların bir yılda %80'in üzerinde değer kaybetmesinden madenciler de nasibini aldı.
4 Ocak 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Kripto para madenciliği son birkaç yılda çok ciddi bir popülerliğe ulaşmıştı. İnsanlar madencilik çiftlikleri kuruyor ve birçok girişimci madencilik şirketi açıyordu. Hatta büyük şirketlerin bünyesinde kripto para madencilik departmanları kuruluyordu.

Ancak kripto para piyasasının bir yıldan uzun bir süredir aşağı yönlü hareket etmesi sonucu işler değişti. Çok sayıda şirket faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Maalesef bu üzücü trendden Japonya merkezli e-ticaret devi DMM.com Ltd’de etkilendi.

Japonya’nın en büyük e-ticaret platformlarından biri olan DMM.com 2017 yılının Eylül ayında büyük ölçekli bir kripto para madencilik tesisi kurmayı planladığını açıklamıştı. Şirketin 2018 yılında dünyanın en büyük 10 kripto para madencilik tesisinden biri olma ve sonrasında ise ilk üçe yerleşme hedefi vardı. Şirket Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi ana kripto para birimlerinin madenciliğini gerçekleştirecekti.

DMM.com 2018 yılının Şubat’ında faaliyetlerine Japonya’nın Kanazawa şehrinde büyük ölçekli bir madencilik tesisiyle başlamıştı. Öyle ki şirketin nisan ayında 500 metrekarelik bir alanda 1.000 kripto para madencilik cihazının nasıl çalıştığını göstermek için bir sergi açma planı dahi vardı. Fakat bu karar daha sonra güvenlik riski ve hırsızlık endişesi nedeniyle askıya alınmıştı.

DMM.com 2018 yılının Eylül ayında madencilik faaliyetlerine son vereceğini duyurmuştu. Şirkete ait madencilik cihazlarının satılması da dahil olmak üzere DMM.com’un 2019 yılının ilk yarısında sektörden çekilmesi bekleniyor. Ayrıca DMM.com’un yaklaşık bir yıl önce faaliyetlerine başlayan regüle edilmiş bir kripto para borsası da bulunuyor. Ancak DMM.com’un kripto para borsasını kapatıp kapatmayacağı henüz bilinmiyor.

Kripto para piyasasındaki kötü gidişat nedeniyle havlu atan tek şirket DMM.com değil ve son da olmayacakmış gibi görünüyor. Bundan bir kaç gün önce Japonya merkezli internet devi GMO Internet Group 2018 yılının dördüncü çeyreğinde karşı karşıya kaldıkları yüksek kayıplar nedeniyle madencilik cihazı üretimini ve satışını durdurduğunu açıklamıştı. Ayrıca 2018 yılının Eylül ayından bu yana en az 100 bin bireysel kripto para madencisinin cihazlarını kapattığı iddia ediliyor.

Kaynak: Coinspeaker

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.