reklamı kapat

Madenciler Güven Tazeledi: Hashrate Yükseliyor

Bitcoin hashrate'i yükselişine devam ediyor.
17 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Bitcoin hashrate’i son birkaç aydır toparlanma gösterdi. 32 milyon TH/s’e kadar düştükten sonra madenciler ayı sezonunun da etkisiyle sorun yaşamaya başladı. Kripto para piyasası fiyat bazında yükseliş göstermese de madencilerin güveni yeniden yerine gelmiş görünüyor.

Geçtiğimiz yıl kasım ayında Bitcoin fiyatı 6 bin dolar seviyesinden 3200 dolara hızla iniş gerçekleştirirken Bitcoin hashrate’i de fiyatla birlikte çakılmıştı. Hashrate fiyatın dibi görmesinin hemen ardından toparlamaya başladı. Fiyat düşüşünden dolayı madenciler makinelerini çalışır halde tutmak adına zorlanmaya başladı. Böylece zorluk ayarlaması yapıldı ve daha az enerji harcanması hedeflendi. Bitcoin fiyatı ufak toparlanma yaşarken hashrate de yeniden yükseldi.

Çok geçmeden BTC madencilik zorluğu aylardır süren düşüşünden vazgeçti ve %10 yükseldi. Son verilere göre BTC hashrate’i yakın zamandaki düşük değerinin %35 üzerinde bulunuyor.

Henüz büyük madencilerin kar edip edemedikleri muamma. Büyük ölçekli madencilik işletmeleri şu anki tabloya göre hayatta kalabilecekler gibi görünüyor. Geçtiğimiz ay  boyunca madencilik devlerinden Bitmain ofislerinden bazılarını kapatmıştı. Genel olarak küçük çaplı birçok madencilik şirketinin kapandığı medyada yankı buldu.

Aslına bakılırsa büyük madencilerin akıbeti kendilerinden başkasını ilgilendirmiyor. Bazı analistler hashrate tablolarına bakarak Bitcoin fiyatı hakkında tahminde bulunmaya çalışıyor ancak bunlar her zaman tutarlı olmuyor. Bir ağ merkezsiz halini koruduğu sürece güvenliğini sağlamak adına büyük güçlere ihtiyaç duymaz, belki de büyük madencilik firmalarının kapatıp gitmesi Bitcoin’in daha merkezsiz hale gelmesi adına faydalı olabilir. Bu zamandan sonra büyük firmaların Bitcoin madenciliğinin peşini bırakması olası değil ancak gelecekte değişecek dinamikler madenciliği kullanıcılara geri verebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.