reklamı kapat

Bitmain İsrail Ofisinden Sonra Amsterdam Ofisini De Kapatıyor

İsrail ve Amsterdam ofislerini kapatan Bitmain operasyonlarında ciddi anlamda küçülmeye gidiyor.
15:00
15 Ocak 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Lider kripto para madencilik donanımı üreticisi Bitmain cephesinden, 14 Ocak’ta yapılan açıklamada, şirketin Hollanda’daki operasyonlarının sonlandırılacağı duyuruldu.

Kasım ayında şirket İsrail’deki Blockchain Geliştirme Merkezi’ni kapatarak bir dizi maliyetlerden tasarruf edeceklerini duyurmuştu. Uzun vadeli bir küçülme stratejisi belirleyen Bitmain önümüzdeki günlerde de şaşırtıcı kararlar almaya devam edebilir.

Bitmain’in kripto para piyasasının içler acısı hali nedeniyle zor durumda olduğu biliniyor. Ayrıca Bitmain geçtiğimiz aylarda Bitcoin rezervlerinin büyük bir kısmını Bitcoin Cash’e dönüştürmüştü. Bitcoin Cash’in son aylarda Bitcoin kadar sağlam bir duruş sergileyememesi de şirketin ciddi şekilde zarar etmesine neden oldu.

Uzun vadeli, sürdürülebilir ve ölçeklenebilir bir şirket olma hedefimiz için çalışan sayımızda ve operasyonlarımızda yeniden yapılandırmaya gidiyoruz. Amsterdam ve İsrail ofislerimizin kapatılması da bu karara dahil. Asıl işimize ve gerçekten ihtiyacımız olan şeylere odaklanamıyoruz.

Cointelegraph’ın ortaya attığı bir iddiaya göre Bitmain, çalışanlarının yarısından fazlasını yani 2.500 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. Bitmain için işler ancak bu kadar ters gidebilirdi. Şirket geçtiğimiz yıl Hong Kong borsasında milyarlarca dolarlık değerlenmeyle halka arz olmayı planlıyordu. Ancak söylentilere göre sektördeki düzenlemelerin belirsizliği nedeniyle bu plan şu anlık askıya alınmış durumda.

Öte yandan yönetim kademesindeki anlaşmazlıklar nedeniyle şirketin kurucu ortakları Jihan Wu ve Zahen Ketuan görevlerinden istifa edecek. Wu ve Zhan’ın boşluğunu ise şirketin Ürün Mühendisliği Müdürü Wang Haichao dolduracak.

Bitmain sadece faaliyetlerinde küçülmeye gitmiyor, şirketin devasa projeleri de bir bir rafa kaldırılıyor. Geçtiğimiz hafta, Bitmain’in Teksas’daki 500 milyon dolarlık madencilik ve veri merkezi projesinin rafa kaldırıldığını duyurmuştuk.

Bitmain’in dışında kripto para borsası Huobi ve Ethereum tabanlı Blockchain girişimi ConsenSys da şirket ölçeğinde küçülmeye gideceklerini açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.