X

Litecoin Yorum

Litecoin 2017 yılındaki boğa koşusunu yaşamış o dönemde rekor seviyeleri görmüş deyim yerindeyse tecrübeli bir kripto para birimi
14:31
16 Aralık 2020

Kripto para birimleri son zamanlarda volatil fiyat hareketleri sergiliyor olsa da bugün Bitcoin’in (BTC) yükselişe geçmesi ile altcoin’lerde de artışlar görülmeye başlandı. Dijital gümüş olarak nitelendirilen Litecoin ve uzun zamandır piyasada olan Litecoin ise en çok dikkat çeken kripto para birimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Çünkü Litecoin 2017 yılındaki boğa koşusunu yaşamış o dönemde rekor seviyeleri görmüş deyim yerindeyse tecrübeli bir kripto para birimi.

Litecoin Yorum

Aslında Litecoin (LTC) yorumlarına bakıldığında en çok dikkat çeken değerlendirme Bitcoin’in rakibi olmadığının ifade edilmesinde yatıyor. Çünkü piyasaya sürülen çoğu kripto para birimi Bitcoin’in eksik kalan yönlerini tamamaldıklarını ifade ederek bir nevi rakip varlık olarak nitelendir ediyorlar.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ancak Litecoin’in daha çok Bitcoin’in tamamlayıcı olmayı hedeflediği ifade ediliyor. Bu amaçla Litecoin’in Bitcoin’den daha hılzı işlem onay süresine sahip olduğu ve daha verimli depolama özelliği sunduğu ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak Litecoin ile ilgili farklı yorumlar yapıldığı da görülüyor. Örneğin; bazı isimler Litecoin’in gerçekten fonksiyonel bir para birimi ve dijital gümüş olduğunu ifade ederken bazı isimler eski olmasının dışında hiçbir özelliği olmadığını ifade ediyor.

Ancak bu noktada şu anda piyasada çok fazla sayıda altcoin bulunduğunu ve bunlar içinde 5-6 yılı doldurmuş ve kendine yer edinmiş kripto para birimlerinin her ne olursa olsun önemli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Litecoin Geleceği 2021

Köklü bir kripto para birimi olarak 2021 yılının da LTC için oldukça parlak geçeceği düşünülüyor. Özellikle kripto para benimsenmesi ve kullanımının artmasıyla işlemlerin yoğunlaşması halinde Litecoin’in ağının bunun üstesinden gelebileceği ve bu sebeple de popülerliğinin artabileceği düşünülüyor.

Fiyat beklentilerinde ise LTC şu an için 375 dolarlık rekor seviyesinin çok altında işlem görüyor ve mevcut piyasa yükseliş koşullarının devam etmesi halinde 375 dolar ulaşılamasa bile rekora yaklaşacağı düşünülüyor.

Litecoin Fiyat Grafiği

Yazının yayına hazırlandığı sırada 92 dolar bandında işlem gören LTC’nin şu anda her kripto para biriminde olduğu volatil bir grafiğe sahip olduğu görülüyor. Ancak bir hafta önceki fiyat seviyesi olan 75 doların oldukça üzerinde işlem görüyor olmasının önümüzdeki günler için umut vaat ettiği ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak LTC’nin her ne kadar şu anda rekor seviyesinin çok altında işlem görse de tarihsel verilere göre en düşük seviyesi olan 1,11 doların da oldukça üstünde işlem gördüğünü belirtmek gerekiyor.

Litecoin Kaç TL?

Her ne kadar kripto para birimlerinin değerlendirmesi genel itibari ile dolar üzerinden yapılsa da ülke paraları bazında da vatandaşlar ,için fiyat önem taşıyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada 1 Litecoin yaklaşık olarak 717 TL’den işlem görüyor.

Bu noktada Litecoin’in CoinMarketCap verilerine göre, TL bazında rekorunu 19 Aralık 2017’de 2.881 TL ile kırdığını ve yine TL bazında en düşük rakamın 14 Ocak 2015’te 8.55 TL ile görüldüğünü belirtmekte fayda var.

Bunlara ek olarak TL bazındaki kripto para birimi fiyatlarının USD/TRY kuruna bağlı olduğunu da unutmamak gerekiyor. Çünkü zaman zaman kripto para birimleri yükselmese de dolara bağlı olarak artışlar yaşandığı görülüyor. Yani değer hesaplamak için hem TL’nin dolar cinsinden değeri hem de kripto para biriminin dolar değeri önemli bir hale geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar