reklamı kapat

Litecoin Nasıl Alınır?

Bitcoin'in "yardımcısı" olarak bilinen Litecoin nasıl alınır?
19:18
12 Ağustos 2020

Litecoin, eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından Bitcoin’in işlerini kolaylaştırmak için geliştirilen bir kripto para birimidir. Temel olarak Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan whitepaper’a büyük ölçüde sadık kalınarak piyasaya sürülen Litecoin,” Bitcoin’in gümüşü” olarak da bilinmektedir.

Litecoin Nedir?

Bitcoin’in gümüşü ifadesi aslında lider kripto para birimi Bitcoin’in dijital altın olarak görülmesinden kaynaklanıyor. Bitcoin’in dijital altın benzetmesine karşın Litecoin’in ise bunun yan versiyonu yani gümüşü olduğu ifade edilmekte. Litecoin’in temelde Bitcoin’den çok fazla farkı bulunmuyor. LTC’nin BTC’ye kıyasla en büyük farkı ise daha düşük işlem ücreti ile daha hızlı işlem süresi olarak bilinmekte. Litecoin blok süresi 2,5 dakika iken Bitcoin’in blok süresi 10 dakikadır. Bu da LTC ağında daha fazla blok üretilmesini sağlar.

Litecoin birçok kişi bilmese de ilk altcoin yani alternatif kripto para birimi olarak biliniyor. İlk başta inanılmaz bir yükseliş elde eden LTC, daha sonra ise hafif bir düşüş yaşadı. LTC hala top 10 içerisinde yer alan kripto para birimlerinden birisi ve yerini korumayı sürdürüyor. Litecoin de aynı Bitcoin gibi proof-of-work yani iş ispatı modeline sahiptir. Bu konsensüs modelinde madencilik uygulaması bulunur ve madenciler hem blok kazarak hem de ağdaki işlemleri onaylayarak yeni LTC kazanabilir. LTC ağında da aynı BTC ağındaki gibi blok ödülü yarılanması vardır.

Peki bu kadar fazla özelliğe sahip olan ve lider kripto para birimi Bitcoin’e benzeyen Litecoin satın almak için ne yapmak gerekiyor ve LTC nereden alınır?

Nasıl Litecoin Alabilirim?

LTC satın almak için ticari hacme göre dünyanın lider kripto para borsalarından birisi olan Binance kullanmak yeterli olacaktır. Binance üzerinden kolaylıkla Litecoin almak mümkün ve borsanın sağladığı aşırı likidite verilen emirlerin çok hızlı gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Binance üzerinden Litecoin satın almak için ilk olarak borsaya TRY veya başka bir kripto para birimi aktarmak gerekiyor. Binance üzerinde henüz LTC/TRY işlem çifti desteklenmiyor ve bu sebeple Türk Lirası ile direkt Litecoin alınamıyor. Bunun yerine Tether (USDT) alınarak yine Binance üzerinden bu fonlar LTC’ye çevrilebiliyor.

USDT aracılığıyla LTC almak için ise şu işlemleri yapmak gerekiyor:

  • Litecoin almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından USDT’yi yani Tether’i işaretleyin.

  • USDT aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Temel” sekmesine tıklayın.
  • Açılan kısımda “Dönüştür” kısmından USDT’yi, “Hedef” kısmından ise LTC’yi seçin.
  • İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek Litecoin alma işlemini tamamlayın.

Litecoin Nereden Alınır?

Yukarıdaki adımları izleyerek kolaylıkla Binance üzerinden Litecoin alabilirsiniz. Binance hem kullanıcıların teknik sorunlarla karşılaşmasının önüne geçmekte hem de sağladığı likidite ile alım satım konusundaki beklemeleri ortadan kaldırmaktadır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.