reklamı kapat

Cardano Nasıl Satın Alınır?

Popüler altcoin Cardano nedir ve nasıl alınır?
18:39
12 Ağustos 2020

Ethereum kurucu ortaklarından Charles Hoskinson tarafından piyasaya sürülen Cardano, merkeziyetsiz uygulamalar için oluşturulan bir blockchain ağıdır. Ağın kripto para birimi ADA olarak bilinmektedir. Toplam piyasa değerine göre en büyük dokuzuncu kripto para birimi ADA, geçtiğimiz günlerde elde ettiği yükseliş sayesinde 6. sıraya kadar yükselse de burada tam olarak tutunmayı başaramadı

Cardano Coin Nedir?

“Ethereum Katili” olarak piyasaya sürülen Cardano, temel olarak akıllı kontrat konusunda fark yaratmayı hedefliyor. Ethereum’dan daha üst düzey akıllı kontratlara ve özelliklere sahip olduğu iddia edilen ADA gerçekten de geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Shelley hard fork’u ile önemli bir gelişme kaydetti. Cardano’nun Ethereum’a göre önemli bir farkı ise Haskell programlama dilini kullanması olarak biliniyor.

ADA bu dili kullanan ilk proje olmanın yanı sıra Haskell sayesinde geliştiricilerin daha rahat uygulama yazabilmesini sağlamayı da hedefliyor. Ouroboros madencilik algoritması kullanan Cardano daha önce Proof-of-Work modeline sahip bir ağ olsa da yakın zamanda Shelley ile Proof-of-Stake konsensüs modeline geçti. Cardano bu güncelleme sayesinde artık Staking destekliyor ve bu özelliği ile ilerleyen tarihlerde ciddi fiyat artışlarına gebe olabilir.

Staking, sahip olunan token’ları uzun süre boyunca yatırmak ve bunun karşılığında belirli bir faiz almak olarak biliniyor. Tezos gibi kripto para birimleri Staking sayesinde rekor kırmıştı ve Ethereum da bu yolda ilerlemekte. Cardano’nun ise bu furyanın  tam ortasında Shelley ağına geçmesi, Staking’in kaymağını yemesini ve fiyat yükselişi elde etmesini sağlayabilir.

Cardano hem geçtiğimiz aylarda elde ettiği yükseliş hem de Staking özelliği sayesinde “Cardano nasıl satın alabilirim?” ifadesini kullanan yatırımcıların sayısını bir hayli arttırdı.

Cardano Nasıl Alınır?

Cardano hem geçtiğimiz aylarda elde ettiği yükseliş hem de Staking özelliği sayesinde “Cardano nasıl satın alabilirim?” sorularının çok fazla sorulmasına neden oldu. ADA coin satın almak aslında diğer kripto para birimlerini almaktan çok farklı değil ve hatta çok daha kolay. Cardano almak özellikle bunun birçok kripto para borsasında listelenmiş olmasından dolayı oldukça basit.

Cardano, ticari hacme göre en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance üzerinden satın alınabilmekte. Cardano satın almak için ise aşağıdaki adımlar izlenebilir:

  • Cardano almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından USDT’yi yani Tether’i işaretleyin.

  • USDT aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Temel” sekmesine tıklayın.
  • Açılan kısımda “Dönüştür” kısmından USDT’yi, “Hedef” kısmından ise ADA’yı seçin.
  • İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek Cardano alma işlemini tamamlayın.

Türk Lirası ile Cardano Nasıl Alınır?

Cardano nasıl satın alabilirim sorusunu soran yatırımcıların büyük bir kısmı aynı zamanda Türk Lirası ile ada coin nasıl alınır sorusunun cevabını da merak ediyor. Ancak şu an için Binance üzerinde TRY/ADA işlem çifti yok ve bunun yerine USDT veya başka bir kripto para birimi ile alım yapmalısınız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.