X


LFG Rezervlerinin Erimesi Hangi Coinleri Etkiledi?

LFG stabilcoin'i yeniden 1 dolar seviyelerine getirmek için rezervlerini boşaltıyor. Bu durum AVAX'ı etkilemiş durumda.
19:10
11 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Luna Foundation Guard (LFG), stabilcoin’i 1 dolarlık fiyatına geri getirmek için kripto rezervlerini boşaltıyor ve bu durum analistler tarafından büyük bir AVAX satışı gelecek mi düşüncelerini akıllara getiriyor.

LUNA Düşüşü AVAX’ı Etkileyecek Mi?

Avalanche (AVAX), Terra’nın (LUNA) sabit parası TerraUSD’nin (UST) ABD doları ile sabitlenmesini sağlayan teminat varlıklarından biri olmanın bedelini ağır ödüyor söylentileri hakim.

AVAX’ın fiyatı 11 Mayıs’ta yaklaşık %30 düşerek 32.50$’a ulaştı, Bu seviye Eylül 2021’den bu yana en dip seviye olduğu belirtiliyor. Gün içinde yaşanan bu büyük düşüş UST’nin 23 cent seviyelerine kadar gerilemesine sebep oldu. Bu durum stabilcoin’in hem analistler hem de yatırımcılar arasındaki statüsüne önemli ölçüde zarar verdiği ifade ediliyor.

Öte yandan düşüş TerraLabs tarafından desteklenen, Singapur merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Luna Foundation Guard’ın  UST sabitini desteklemek için kripto rezervlerini boşaltmasıyla gerçekleşti. Bununla birlikte önde gelen analist CrypOrca tarafından paylaşılan verilere göre, firma şu anda yaklaşık 74,75 milyon dolar değerinde 1,97 milyon AVAX’a sahip olduğu belirtiliyor.

Bununla birlikte analist, LUNA piyasalarında da benzer bir yapıya tanık olunabileceğini sözlerine ekledi. LUNA’nın değeri, günlük performansıyla kendi tarihine en kötü gün olarak geçtiği11 Mayıs’ta %90 değer kaybederek $2,90 seviyelerine kadar geriledi.

AVAX Boğalar İş Başında

Avalanche boğaları, AVAX’ın fiyatını 36 dolar bandında önemli bir destek çizgisinin altına düşmekten kurtarmaya çalıştığı ifade ediliyor.

Bununla birlikte Boğaların bu çabaları, tokenin 11 Mayıs’taki kayıplarının neredeyse %22’sini telafi etmesine yardımcı olduğu ve fiyatının 32.50 dolardan 34,81 doların üzerine çıktığı belirtiliyor.

Ancak uzmanlar AVAX’ın yukarı yönlü hareketi birbiri ardına gelen güçlü dirençlerle karşı karşıya kaldığından dolayı, tam anlamıyla bir geri dönüşün gerçekleşmesi olası görünmediğini ifade ediyor.

Grafikleri inceleyen analistler, başlangıçta token’ın aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere “birikim bölgesi” olarak işaretlenen ve desteğe dönüşen bir direnç alanına doğru bir yükseliş gerçekleşeceği takdirde yukarı yönlü hedefinin 67 dolar civarında olduğu söyleniyor.

Öte yandan bölgenin üzerinde belirleyici bir kapanış olarak, AVAX’ın 50 günlük üstel hareketli ortalamasını (EMA) 69 dolar civarında ve 200 günlük EMA’sını bir sonraki direnç bölgesi olarak 74 dolar civarında test etmesi öngörülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar