X


Spot Bitcoin ETF İçin Önemli Gelişme!

Yakında Spot Bitcoin ETF onayı gelecek mi? Son gelişmenin detayları neler? Karar tarihi ve tüm detaylar!
19:27
11 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bilginiz üzere Grayscale, kendi ürünü olan Bitcoin Trust’un bir Spot Bitcoin ETF’ine dönüşmesini istiyor. Bu doğrultuda önemli bir adım atan şirket detayları paylaştı. Geçtiğimiz yıl kripto para piyasalarında büyük ralli, Vadeli Bitcoin ETF onayının ardından gelmişti. Tarih tekerrür eder mi? İşte detaylar.

Spot Bitcoin ETF

Grayscale, SEC’i amiral gemisi fonunun bir ETF’ye dönüştürülmesini onaylamaya ikna etmek amacıyla geçen hafta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile özel olarak bir araya geldi. 24 sayfalık bir sunuma göre, Grayscale Bitcoin Trust’u NYSE’de işlem gören bir ETF’ye dönüştürmek, Bitcoin’e erişimi genişletecek ve korumaları iyileştirerek yatırımcılar için 8 milyar dolara kadar değer sağlayacak.

Bunun nedeni, GBTC koduyla bilinen güvenin, 2021’in başından bu yana dayanak varlığının fiyatına ortalama %25 indirimle işlem görmesidir. Şirket, bu indirimin dönüşüm sonrasında ortadan kalkması gerektiğini söyledi.

Yatırım şirketine göre, SEC, Bitcoin vadeli ETF’lerini onaylayarak ve Bitcoin spot ETF‘lerini reddederek ihraççılara karşı ayrımcılık yapıyor. SEC’in Grayscale’in başvurusunu onaylaması veya reddetmesi için son tarih 6 Temmuz’dur.

Grayscale Bitcoin Trust

CEO Michael Sonnenshein tarafından yönetilen Grayscale, ABD düzenleyicisine ilk spot tabanlı Bitcoin ETF‘yi onaylaması için baskı yapmak adına bir kampanya başlattı. Varlık yöneticisi, ProShares dahil rakiplerin vadeli işlemlere dayalı fonlar için onay kazanmasını izledi ve SEC’in Bitcoin’e dayalı ürünlere göre vadeli işlemlere dayalı ürünler konusunda daha rahat olduğunu açıkladı.

Spot tabanlı bir Bitcoin ETF, dijital varlıkların benimsenmesinde önemli bir kilometre taşı olacaktır, çünkü onları bir hisse senedi gibi işlem gören kurumsal yatırımcıların erişimine açacaktır. Yaklaşık 5 yıldır şirket bu hedefi için uğraşıyor. İlk başvuru 2017 yılında yapılmıştı. GBTC, Grayscale’e göre dünyadaki Bitcoin’in kabaca %3,4’üne sahip ve 850.000’den fazla ABD yatırımcısı bu ürün için hesap açtı.

Firma, başvurusu reddedilirse SEC’e dava açacağını bile ima etti. Ve şimdi de ABD vatandaşlarının SEC’e itirazlarını dilekçe ile göndermelerini istiyor. Çoğu analist, Kasım ayından bu yana yarım düzine benzer başvuru reddedildikten sonra SEC onayı konusunda iyimser değil. SEC, Bitcoin piyasalarında dolandırıcılık ve manipülasyon potansiyeli ile ilgileniyor ve küresel borsalar daha iyi düzenleninceye kadar spot tabanlı bir uygulamayı onaylamayacağını söylüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar