X

Kritik Gelişme: Ethereum (ETH) Risk Altında! Londra Güncellemesi Sonrasında Korkulan Oldu!

Ethereum (ETH) ciddi bir sorunla karşı karşıya olabilir, detaylar.
20:32
27 Ağustos 2021

Büyük bir hata Ethereum node’ları arasında ciddi bir soruna yol açtı. Ethereum (ETH) ağının düğüm (node)’larının yarısını etkileyen bir saldırı gerçekleşti. Geth’in eski sürümlerini çalıştıranların ana ağdan ayrılmasıyla birlikte oluşan problem bir hacker tarafından istismar edildi. Ethereum yazılım geliştiricisi Marius van der Wijden topluluğu uyaran bir paylaşımda bulundu.

Ethereum (ETH) İçin Ciddi Risk

Ethereum (ETH) Geth istemcisinin eski sürümleri (v1.10.07 ve daha eskiler) için bölünmeye yol açan bir hatadan söz ediliyor. Ethereum düğümlerinin (node) yaklaşık %75’ini Geth oluşturuyor. Daha kötüsü ise Geth düğümlerinin %72’si eski sürüm üzerinden çalıştırıyor. Yani toplam Ethereum düğümlerinin +50%’si risk altında bulunuyor.

Van der Wijden, Twitter üzerinden yaptığı duyuruyla birlikte önümüzdeki 10 saat içinde güncel sürüme geçilmesini istedi. Binance Smart Chain dahil çok sayıda hesaptan güvenlik açığından arındırılmış v1.10.8 sürümüne geçilmesi duyurusu paylaşıldı. Ethereum Sanal Makinesi ve EVM uyumlu tüm kripto para projeleri ciddi bir risk ile karşı karşıya, Yearn.finance kurucusu Andre Cronje bu konuyla ilgili şunları söyledi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

“En son Geth’e başvurduğunuzdan emin değilseniz, onaylanana kadar bir süre bekleyin ve işlem yapmaktan uzak durun”.

Hali hazırda riskin boyutu net olarak ölçülemedi ancak konu netleşene kadar bir süre ERC20 transferlerinizi bekletmeniz yararlı olabilir.

Bu Hata Nelere Yol Açabilir?

Bir transfer yaptığınızı ve paranızın azalmadığını düşünün, bu sizce nasıl olurdu? Binance cüzdanınıza farklı bir borsadan Ethereum (ETH) gönderdiniz. Para Binance hesabınıza geçti ancak diğer borsadaki Ethereum’larınız da azalmadı. Potansiyel risk tam olarak budur, bu hata “çifte harcama” dediğimiz bir soruna yol açacak gibi görünüyor. Londra güncellemesiyle alakalı detayları aktarırken bu tarz bir sorunun yaşanabileceğinden söz etmiştik. Hatta Binance borsası saatlerce Ethereum transferlerini askıya almış böyle riski göze almak istememişti.

Polygon yaşanan bu sorunla alakalı bir duyuru yayınladı. PoS ana ağını Geth’e yükselten proje, sürecin yakından izlendiğini ve gerekli önlemlerin alındığını duyurdu. Ancak Ethereum (ETH) ağında kocaman bir kripto ekosistemi bulunuyor. Muhtemel bir saldırı var ise milyarlarca dolar yok olabilir.

Hatanın çözümü için proje dosyalarında güncellemeye gidilmesi dahil tüm önlemler Ethereum geliştirici ekibi tarafından tartışılıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar