reklamı kapat
  • BTC  :  35.911,53 ₺
  • ETH  :  2.214,75 ₺
  • BCH  :  3.834,89 ₺
  • XRP  :  2,16 ₺
  • NGC  :  2,15 ₺
  • BTC 35.911,53
  • ETH 2.214,75
  • BCH 3.834,89

Kripto Vergi Kaçakçılarına Karşı Bir Ekip Kuruldu

10 Şubat 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Birleşik Devletler Gelirler Dairesi (IRS) uluslararası bir suç soruşturmasına hizmet etmesi için 10 kişiden oluşan bir ekip kurdu. Bloomberg’in raporuna göre bu soruşturma dahilinde, kripto para kullanarak vergi kaçakçılığı yapan kişilerin de tespit edilmeleri hedefleniyor.

IRS Suç Soruşturma Bölümü başkanı Don Fort, oluşturulan bu ekibin lisansı olmayan borsalar hakkında soruşturmalar gerçekleştirmek amacıyla uluslararası kurumlarla işbirliği içerisinde olacağını ifade etti.

Fort açıklamalarına şu ifadeleri ekledi:

“Vergi kaçakçılığı yapabilmek için yabancı banka hesaplarıyla yapılan işlemlere benzer bir şekilde bitcoin ve diğer kripto paraları kullanmak mümkün görünüyor.”

Fort’a göre oluşturulan bu yeni ekibin odaklanacağı konu şimdilik kripto para kullanıcılarının sahip oldukları itibari paraları kripto paraya dönüştürme süreçleri.

IRS 2014 yılının Mart ayında kripto paraları, vergi amaçlarına yönelik sermaye kazancı ya da kaybına sahip olan bir mülk olarak değerlendirmiş ve kripto paraların vergilendirilmesi süreci için yol gösterici bir sistem sunmaya başlamıştı. Ancak yalnızca 802 kişi bu sisteme uydu ve 2015 yılındaki vergileri için kripto para kazancını ya da kaybını bildirdi.

Bilindiği üzere IRS bu yıl, dünyaca ünlü bir kripto para borsası olan Coinbase platformundaki bir kullanıcıya ilişkin bilgilere bir mahkeme emriyle erişmeye çalışmış ve bu konuda büyük zorluklarla karşılaşmıştı. Aslında kurumun esas talebi 500 binin üzerindeki kullanıcının bilgilerine erişebilmekti; ancak bu talep mahkeme tarafından reddedildi. Bunun sonucunda kurum talebini, 20 bin doların üzerindeki değerlerde işlem gerçekleştirdikleri bildirilen 14 bin kullanıcıya ait bilgilere ulaşmak olarak güncelledi.

Coinbase borsasının bu kısmi galibiyeti, politikaları doğrultusunda tasarladığı düzenlemeleri dayatan devlet organları ile kullanıcılarının mahremiyet haklarını koruma taahhütlerine bağlı kalan kripto para borsaları arasındaki ilişkiye örnek bir olay olarak gösterdi. Bu ilişkinin seyrinin ne yönde devam edeceği ise merak konusu.

loading...