reklamı kapat

Rus Nükleer Mühendisleri BTC Madenciliğinden Tutuklandı

08:30
10 Şubat 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Rusya Federal Nükleer Merkezinde çalışan mühendisler Rusya’nın en iyi süper bilgisayarlarından birinde BTC madenciliği yapmaya çalışırken yakalandı ve tutuklandı.

Sarov şehrinde bulunan Federal Nükleer Merkezinde yaklaşık olarak 20 bin kişi çalışıyor. Sarov şehri Sovyetler Birliği zamanında ilk nükleer bombanın üretildiği yer olarak biliniyor. Rus vatandaşı olsun veya olmasın; gerekli izne sahip olmayan kişiler Sarov şehrine kesinlikle alınmıyor. Şehri dikenli bir tel örgü çevreliyor ve askeri devriye sınırda 7/24 nöbet tutuyor.

Merkezin basınla ilişkiler sorumlusu Tatiana Zalesskaya bir haber kanalına verdiği röportajda, mühendislere karşı “bildiği kadarıyla” bir ceza davası açıldığını ifade ediyor.

“Bilgisayarlar “madencilik” de dahil olmak üzere özel amaçlar için izinsiz bir şekilde kullanılmaya çalışılmış. Bu, teknik olarak mümkün olmayan ve suç hükmünde olan bir faaliyet.”

Söz konusu süper bilgisayar 1 petaflop kapasiteye sahip, yani saniyede 1000 trilyon hesaplama yapabiliyor. Bilgisayarın güvenliğe bağlı sebeplerden ötürü internete bağlı olmadığı bildirildi. Bilgisayarın yüksek gücünü bitcoin madenciliğinde kullanmak isteyen mühendisler bilgisayarı internete bağlayınca alarma geçen güvenlik departmanı olaya el koyuyor ve mühendisleri tutukluyor.

Öte yandan Rusya’da bitcoin’e yasal statü kazandırmaya yönelik çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Ancak madenciliğin nasıl düzenleneceği ve madencilerin merkezi bir kuruma kayıt yaptırıp yaptırmayacağı henüz netlik kazanmış değil. Ünlü Rus işadamı Aleksey Kolesnik’in Ocak ayında kripto para madenciliği yapma amaçlı iki dev elektrik santrali almasıyla piyasada tüm gözler Rusya’ya dönmüştü.

Ayrıca Sovyet Rusya’dan kalma ganimetleri madencilik için kullanmayı düşünen ilk grup mühendisler bunlar değil. Ice Rock Mining isimli şirket Kazakistan’ın başketi Almatı’da bir mağaradaki Sovyetlerden kalma yeraltı sığınağında madencilik yapmayı planlıyor. Soğuk iklimi ve bir hidroelektrik santrale yakın oluşu, bölgeyi madenciliğe elverişli bir hale getiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.