reklamı kapat

Güney Kore Borsası Bithumb Yeniden Kullanıcı Kabul Ediyor

9 Şubat 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Güney Kore merkezli kripto para borsası Bithumb, düzenleyici kuruluşlar tarafından getirilen yeni “müşterini tanı (KYC)” düzenlemelerinin platforma entegre edilmesinden sonra yeniden yatırımcı kayıtlarına başladı.

Dünyadaki en büyük kripto para borsalarından birisi olan Bithumb borsası, platformunun ana sayfasında yaptığı bir duyuruyla 9 Şubat tarihinden itibaren geçilen yeni uygulama hakkında açıklamalarda bulundu. Bu uygulamaya göre platformdaki yatırımcılar gerçek kimliklerini Nonghyup Bank’da bulunan hesapları aracılığıyla doğrulayabilecekler. Ayrıca borsa, Shinhan Bank ile ilgili devam eden “müşterini tanı” entegrasyonu çalışmalarının devam ettiğini de ifadelerine ekledi.

“Müşterini tanı” uygulamasına ilişkin tasarlanan yeni entegrasyon, Güney Kore’deki kimliği belirsiz sanal işlem hesaplarının faaliyet göstermelerinin yasaklanmasından yaklaşık 10 gün sonra gerçekleştirildi. CoinDesk tarafından bildirilene göre, ülkenin Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), ülkedeki bütün kripto para borsalarının uygulaması gereken birtakım yeni düzenlemelere hükmetmişti. Bu yeni düzenlemelere göre kripto para işlemlerini ülke dahilindeki bankalar aracılığıyla gerçekleştiren her müşterinin 30 Ocak tarihine kadar gerçek kimliğini bildirmesi gerekiyordu.

Bu düzenlemeler sonucunda ülke dahilinde faaliyet gösteren bankalar geçtiğimiz Aralık ayında kripto para borsalarına yeni hesap açmayı durduracaklarını topluluğa duyurdular. Bithumb platformunda kaydı bulunan mevcut kullanıcılar ile platforma yeni katılanlar, komisyon tarafından getirilen yeni kuralları uygulamak şartıyla her türlü kripto para işlemini gerçekleştirmeye devam edebilecekler.

Ancak yeni getirilen “müşterini tanı” prosedürlerini uygulayabilmek her platform için bu örnekteki kadar kolay olacağa benzemiyor. Örneğin, daha küçük bir borsa olarak faaliyetlerine devam eden Coinpia, yerel bankalarla birlikte gerçekleştirmesi gereken doğrulama sisteminin entegrasyonu konusunda başarısız olunca, bütün kripto para işlemlerini durdurmak zorunda kaldı.

Kore merkezli bir haber ajansı olan Yonhap tarafından yayınlanan güncel bir rapora göre, Güney Kore’deki bankalar, küçük ya da orta boyutlardaki kripto para borsa platformlarına destek vermeyebilir. Bankalar bunun yerine Bithumb, Upbit, Coinone ve Korbit gibi büyük boyutlu borsalarla gerçekleştirilecek entegrasyon işlemlerine yönelebilir.

Kaynak: Coindesk
Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER